Hiperbilirubinemili term yenidoğanlarda duş banyo ile duş banyo ve masaj kombinasyonunun bilirubin düzeylerine etkisi
The effects of underrunning water bathing and underrunning water bathing–massage combination on bilirubin levels in term newborns with hyperbilirubinemia
- Tez No: 1004783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞENER TAPLAK, PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Fizyolojik hiperbilirubinemi, yenidoğan döneminde sık görülen klinik durumlardan biri olup klinik değerlendirme ve tıbbi izlem gerektirmektedir. Bu çalışma, fototerapi uygulanan term yenidoğanlarda duş banyo ile duş banyo ve masaj kombinasyonunun bilirubin düzeyleri üzerindeki etkisini karşılaştırmak amacıyla prospektif, randomize kontrollü, deneysel çalışma olarak yapıldı. Kurum izni, etik kurul izni ve ailelerden bilgilendirilmiş onam alınmasının ardından, çalışma Haziran 2024-Mart 2025 tarihleri arasında Kayseri Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini, dahil edilme kriterlerini karşılayan 90 term yenidoğan oluşturdu. Yenidoğanlar randomizasyon yöntemine göre Duş Banyo (n=30), Duş Banyo + Masaj (n=30) ve Kontrol grubu (n=30) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna rutin klinik bakım dışında bir müdahale uygulanmadı. Girişim gruplarındaki uygulamalar araştırmacı tarafından gerçekleştirildi. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Girişim Takip Formu ile toplandı. Bilirubin düzeyleri total serum bilirubin olarak fototerapi öncesi, 12. ve 24. saatlerde ölçülerek kaydedildi. Verilerin analizinde ANOVA, Kruskal–Wallis, Ki-kare, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü ANOVA ve Bonferroni testleri kullanıldı. Tüm gruplarda bilirubin düzeylerinde zamana bağlı bir düşüş saptandı. Gruplar arasında 12. saatte anlamlı bir fark saptanmazken (p>0.05); 24. saatte Duş Banyo+Masaj grubunun bilirubin düzeyinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak düşük olduğu belirlendi (p<0.05). Duş banyo ve masaj kombinasyonunun fototerapi alan term yenidoğanlarda hemşirelik bakımında kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Physiological hyperbilirubinemia is a common clinical condition in the neonatal period and requires clinical evaluation and medical follow-up. This study was conducted as a prospective, randomized controlled, experimental study to compare the effects of underrunnig water bathing and underrunnig water bathing and massage combination on bilirubin levels in term neonates receiving phototherapy. The study was carried out in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Kayseri City Hospital between June 2024 and March 2025 after obtaining institutional permission, ethics committee approval, and informed consent from the participants' families. The sample consisted of 90 term neonates who met the inclusion criteria. The neonates were randomly assigned to three groups: Underrunnig water bathing (UWB) (n=30), Underrunnig water bathing + massage (n=30), and control group (n=30). No intervention other than routine clinical care was applied to the control group. Underrunnig water bathing and underrunnig water bathing–massage interventions were performed by the researcher in both intervention groups. Data were collected using an Introductory Information Form and an Intervention Follow-up Form. Bilirubin levels were measured and recorded before phototherapy and at the 12th and 24th hours in accordance with the clinical protocol. Data were analyzed using ANOVA, Kruskal–Wallis, Chi-square, two-way repeated measures ANOVA and Bonferroni. A time-dependent decrease in bilirubin levels was observed in all groups. No significant difference was found between the groups at the 12th hour (p> 0.05); however, at the 24th hour, the bilirubin level in the Underrunnig water bathing + massage group was significantly lower than in the control group (p<0.05). The use of a Underrunnig water bathing and massage combination is recommended as part of nursing care for term newborns receiving phototherapy.