Oral mukozal hastalıkların tedavisinde kullanılmak üzere Kurkumin yüklü farklı bukkal formülasyonların geliştirilmesi ve in vitro değerlendirilmesi üzerine çalışmalar
Studies on the development and in vitro evaluation of different Curcumin loaded buccal formulations for use in the treatment of oral mucosal diseases
  1. Tez No: 1004796
  2. Yazar: MELİKE ZEYNEP ÜNÜKÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÜSTÜNDAĞ OKUR, DOÇ. DR. MUHAMMET DAVUT ARPA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, kurkuminin çözünürlüğünü ve mukozal iletimini artırmak için derin ötektik çözücü (DES) içeren kurkumin yüklü bukkal film ve gofretlerin geliştirilmesini ve deneysel tasarım (DoE) yaklaşımıyla optimizasyonunu amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çeşitli DES sistemleri karakterize edilerek optimal olan sistem seçilmiş ve formülasyonlarda çözücü olarak kullanılmıştır. Bukkal filmler çözücü döküm, gofretler ise dondurarak kurutma (liyofilizasyon) yöntemiyle hazırlanmıştır. Bileşen miktarlarını optimize etmek için merkezi kompozit tasarım uygulanmıştır. Filmler için biyoadezyon, esneklik, şişme özellikleri ve kalınlık; gofretler için ise biyoadezyon ve şişme özellikleri yanıt değişkenleri olarak belirlenmiştir. Optimize edilen formülasyonlarda karakterizasyon, in vitro salım, ex vivo permeasyon ve hücre kültürü çalışmaları yürütülmüştür. Bulgular: Kolin klorür: Propilen glikol (1:4 molar oran), üstün organoleptik özellikleri, uygun pH'sı, viskozitesi ve en yüksek kurkumin çözünürlüğü (11,90 ± 0,15 mg/mL) sunması nedeniyle optimal DES olarak seçilmiştir. DoE'ye dayanarak, ileri çalışmalar için altı optimal film ve dört optimal gofret formülasyonu belirlenmiştir. Formülasyonların, in vitro salım çalışmaları 24 saat boyunca kontrollü kurkumin salımı göstermiş, ex vivo permeabiliteleri ise %2'nin altında kalmıştır. Optimize edilen sistemler mükemmel sitouyumluluk, güçlü antiinflamatuvar ve antioksidan aktiviteler ve anlamlı derecede artırılmış yara iyileşme özellikleri sergilemiştir. Sonuç: DES içeren ve DoE kullanılarak optimize edilen kurkumin yüklü bukkal filmler ve gofretler, hedeflenen özellikleri ve biyolojik aktiviteleri başarıyla sergilemiştir. Elde edilen sonuçlar, bu sistemlerin oral mukozal hastalıkların tedavisi için gelecek vaat eden yenilikçi bir yaklaşım sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to develop and optimize curcumin-loaded buccal films and wafers using a deep eutectic solvent (DES) to enhance drug solubility and mucosal delivery through a Design of Experiments (DoE) approach. Materials and Methods: Various DES systems were characterized, and the optimal system was utilized as the solvent for formulations. Buccal films were prepared via solvent casting, while wafers were produced using lyophilization. A central composite design (CCD) was employed to optimize component concentrations. For films, mucoadhesive strength, flexibility, swelling index, swelling time, and thickness were identified as critical responses; for wafers, mucoadhesive strength, swelling index, and swelling time were evaluated. Optimized formulations underwent characterization, in vitro release, ex vivo permeation, and cell culture studies. Results: Choline chloride: Propylene glycol (1:4 molar ratio) was selected as the optimal DES due to its superior organoleptic properties, suitable pH, viscosity, and highest curcumin solubility (11.90 ± 0.15 mg/mL). Based on DoE, six optimal films and four optimal wafers were identified. Release studies showed controlled curcumin delivery over 24 hours, while ex vivo permeability remained below 2%. The optimized systems demonstrated excellent cytocompatibility, potent antienflammatory and antioxidant activities, and significantly enhanced wound-healing properties. Conclusion: Curcumin-loaded buccal films and wafers containing DES and optimized using DoE successfully demonstrated the target properties and biological activities. The results obtained reveal that these systems offer a promising and innovative approach for the treatment of oral mucosal diseases.