İzmir körfezi'nde akivadeslerde (ruditapes decussatus (linnaeus, 1758)) parazit faunasının araştırılması
Investigation of the parasitofauna in grooved carpet shell (ruditapes decussatus (linnaeus, 1758)) in İzmir bay
- Tez No: 1004797
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR LÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Su Ürünleri, Parazitoloji, Pathology, Aquatic Products, Parasitology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İzmir Körfezi'nde avcılık yolu ile üretimi yapılan önemli çift kabuklu türlerinden biri olan akivadeslerin (Ruditapes decussatus L.) parazit faunası araştırılmıştır. Örnekleme materyali, Ekim 2023 ile Eylül 2024 arasındaki dönemde İzmir Körfezi'nden rastgele seçilen 360 akivadesten oluşmuştur. Parazitlerin tanımlanmasında sitolojik, histolojik ve moleküler yöntemler uygulanmıştır. Sırasıyla tek hücreli Perkinsus olseni ve Ancistrum spp. ile çok hücreli Cercaria tapidis (Monorchis parvus Looss 1902), Urastoma cyprinae, simbiyotik kopepod, nematod larvası ve sestod larvası olmak üzere iki protozoon ve beş metazoan türden oluşan parazit faunası tespit edilmiştir. Araştırmada, İzmir Körfezi'ndeki akivadeslerde Toxoplasma gondii ve Cryptosporidium parvum ookistlerinin alımı ve birikimi de incelenmiştir. Akivadesler üçlü doku havuzlarına bölünerek, içerdikleri T. gondii ve C. parvum ookistlerinin moleküler tespiti geleneksel PZR yöntemiyle yapılmıştır. C. parvum'un pozitiflik oranı % 3,33, T. gondii'nin ise % 4,16 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the parasitic fauna of carpet shell clams (Ruditapes decussatus L.), one of the important bivalve species produced through fishing in İzmir Bay, was investigated. The sampling material consisted of randomly selected 360 carpet shell clams collected from İzmir Bay during the period between October 2023 and September 2024. Identification of the parasites was carried out by sitological, histological and molecular methods. Parasite fauna was unveiled consisting of two protozoans and five metazoans, respectively protozoans Perkinsus olseni and Ancistrum spp. and metazoans Cercaria tapidis (Monorchis parvus Looss 1902), Urastoma cyprinae, symbiotic copepod, nematode larva and cestode larva. In this study, uptake and accumulation of Toxoplasma gondii and Cryptosporidium parvum oocysts in carpet shell clams (Ruditapes decussatus L.) from İzmir Bay was also searched. Clams were pooled into separate groups each consisting of 3 clam soft tissues and T. gondii and C. parvum oocysts they contained were identified by conventional PCR method. The rate of positiveness of C. parvum was found as 3.33 % and of T. gondii 4.16 %.