Okul sporlarına katılan okul yöneticileri ve beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin okul sporlarına katılımına yönelik motivasyonunun incelenmesi
Investigation of the motivation of school administrators and physical education and sports teachers participating in school sports to participate in school sports
  1. Tez No: 1004846
  2. Yazar: ERDAL BAŞTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP SARIKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okul sporlarına katılan okul yöneticileri ve beden eğitimi öğretmenlerinin, okul sporlarına katılım motivasyonlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Okul sporları, çocukların fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişiminde önemli bir araç olmasının yanı sıra, sporu topluma yaymak ve profesyonel sporcu yetiştirmek için kritik bir işlev görmektedir. Çalışmada, Gül ve arkadaşları (2020) tarafından geliştirilen ve güvenilirliği (Cronbach Alpha=0,929) sağlanmış 18 maddelik okul sporları değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programında normal dağılım göstermeyen veriler üzerinde non-parametrik testler uygulanmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların okul sporlarının okula bağlılık ve aidiyet duygusunu olumlu yönde etkilediği görüşünde birleştiğini göstermektedir. Cinsiyet, medeni durum, görev süresi, yaş ve meslek yılı gibi demografik değişkenlerin motivasyon ve algılar üzerinde anlamlı etkisi bulunmazken, gelir düzeyi, eğitim seviyesi ve kariyer durumu gibi değişkenlerde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu durum, bireylerin eğitim ve kariyer basamakları yükseldikçe okul sporlarının faydalarını daha olumlu değerlendirdiklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca, düzenli spor yapan katılımcıların okul sporlarının faydalarına ilişkin tutumlarının daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Araştırma, okul sporlarının öğrencilerin sosyal, fiziksel ve ruhsal gelişimine katkı sağladığını, aidiyet duygusunu pekiştirdiğini ve disiplin ile olumlu davranış gelişimini desteklediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, okul sporlarının dezavantajlı bölgelerde yaşayan öğrenciler için sosyal etkinlik açığını kapatıcı rolü vurgulanmıştır. Okul yöneticileri ve beden eğitimi öğretmenlerinin motivasyon düzeyleri, okul sporlarının başarı ve sosyal faydalarına ilişkin algılarıyla doğrudan ilişkilidir. Okul sporları aracılığıyla oluşan okulla bağlılık hem bireysel hem de kurumsal düzeyde motivasyonu artırmakta, bu da öğretmenlerin mesleki doyumuna ve okulun genel başarısına olumlu katkılar sağlamaktadır. Sonuç olarak, okul sporları yalnızca öğrencilerin fiziksel gelişimini desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda okul kültürünün güçlenmesine, sosyal aidiyetin artmasına ve bireylerin yaşam kalitesinin yükselmesine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle, okul yöneticileri ve beden eğitimi öğretmenlerinin okul sporlarına yönelik motivasyonlarının artırılması, sporu yaygınlaştırma ve sürdürülebilir kılma açısından stratejik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the motivation of school administrators and physical education teachers participating in school sports regarding their involvement in these activities. School sports play a crucial role not only in promoting physical, social, and psychological development of children but also in spreading sports culture within society and nurturing professional athletes. The study utilized an 18-item School Sports Evaluation Scale developed by Gül vd. (2020), with demonstrated reliability (Cronbach's Alpha = 0.929). Data analysis was conducted using SPSS software, applying non-parametric tests for data that did not meet normal distribution criteria. Findings reveal that participants generally perceive school sports as positively influencing school attachment and sense of belonging. Demographic variables such as gender, marital status, length of service, age, and years of profession showed no significant effect on motivation and perceptions. However, significant differences were found concerning income level, education level, and career status, indicating that individuals with higher education and career positions tend to evaluate the benefits of school sports more favorably. Moreover, participants who regularly engage in sports exhibited more positive attitudes toward the benefits of school sports. The research highlights that school sports contribute to students' social, physical, and mental development, strengthen their sense of belonging, and promote discipline and positive behavioral development. Furthermore, school sports play a vital role in filling social activity gaps for students from disadvantaged regions. The motivation levels of school administrators and physical education teachers are directly related to their perceptions of the success and social benefits of school sports. The attachment formed through school sports increases motivation at both individual and institutional levels, positively affecting teachers' professional satisfaction and the overall success of the school. In conclusion, school sports not only support students' physical development but also significantly contribute to strengthening school culture, enhancing social belonging, and improving individuals' quality of life. Therefore, increasing the motivation of school administrators and physical education teachers toward school sports is of strategic importance for promoting and sustaining sports participation.