Çanakkale kent merkezinde klimatik konfor analizi
Cli̇mati̇c comfort analysis in the city center of Çanakkale
- Tez No: 1004861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİZE SARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan, yaşamını fiziksel çevre içerisinde sürdürür ve bu çevreye ait özellikler yaşamsal faaliyetler üzerinde belirleyici etkilere sahiptir. Fiziksel çevrenin temel bileşenlerinden biri olan iklim, hem fiziksel çevrenin biçimlenmesinde hem de insan yaşamının sürdürülebilirliğinde önemli bir rol oynar. İnsanı çevreleyen dış mekanlar, günlük yaşam pratiklerinde etkin bir yer tutmakta; bu alanların kullanımı büyük ölçüde klimatik konfor koşullarına bağlı olarak şekillenmektedir. Günümüzde iklim değişikliği ve hızla artan kentleşme, yaşam koşullarını çok boyutlu biçimde etkilemektedir. Bu çalışma,“Çanakkale kentinde yeşil alanların zamansal değişimi ile klimatik konfor koşulları arasındaki ilişki rekreasyonel aktiviteleri nasıl etkileyebilir?”sorusu ekseninde şekillendirilmiştir. Bu doğrultuda, Çanakkale kent merkezinde 1975-2022 dönemine ait aylık ve günlük klimatik konfor koşulları Turizm İklim İndisi (TCI) ve Tatil İklim İndisi (HCI) yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Uzun dönemli eğilimler Kendall Tau-b ve Pearson korelasyon testleri ile analiz edilmiş; yeşil alanların klimatik konforu destekleyici rolü tartışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre TCI değerlerinde özellikle yaz ayları ve eylül döneminde negatif eğilimler tespit edilmiş, bu durum söz konusu dönemlerde klimatik konfor koşullarında bir gerilemeye işaret etmiştir. HCI analizleri ise aylık değerlendirmelere kıyasla daha ayrıntılı sonuçlar sunmuş ve kentte iyi ve çok iyi düzeyde klimatik konfor koşullarının yılın büyük bölümünde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Yoğun kentleşme, artan sıcaklıklar ve sınırlı yeşil alan varlığı birlikte değerlendirildiğinde, özellikle yaz aylarında dış mekan klimatik konforunun azalabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings carry out their lives within the physical environment, and the characteristics of this environment have a determining influence on vital activities. Climate, one of the fundamental components of the physical environment, plays a significant role both in shaping the environment and in sustaining human life. Outdoor spaces surrounding people play an active role in daily life practices, and the use of these spaces is largely shaped by climatic comfort conditions. Oday, climate change and rapidly increasing urbanization affect living conditions in a multidimensional manner. Today, climate change and rapidly increasing urbanization affect living conditions in a multidimensional manner. This study is structured around the question:“How might the relationship between the temporal change of green spaces and thermal and climatic comfort conditions affect recreational activities in the city of Çanakkale?”In this context, monthly and daily climatic comfort conditions for the period 1975–2022 in the city center of Çanakkale were evaluated using the Tourism Climate Index (TCI) and the Holiday Climate Index (HCI) methods. Long-term trends were analyzed using Kendall's Tau-b and Pearson correlation tests, and the supportive role of green spaces in enhancing climatic comfort was discussed. According to the findings, negative trends were identified in TCI values, particularly during the summer months and September, indicating a deterioration in climatic comfort conditions during these periods. HCI analyses, on the other hand, provided more detailed results compared to monthly evaluations and revealed that good and very good levels of climatic comfort prevail throughout most of the year in the city. When intensive urbanization, increasing temperatures, and limited availability of green spaces are considered together, it becomes evident that outdoor climatic comfort, especially during the summer months, may decline.