Çanakkale kent merkezinin son 15 yıldaki kamusal açık yeşil alan değişimlerinin kent kimliği ve kentsel peyzaj değişimi üzerine araştırmalar
Researches on urban identity and urban landscape change of public open-green area change in Canakkale city center during the last 15 years
- Tez No: 457130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yüzyıl içerisinde kentlere olan ilginin artması, kırsal kesimde yaşayan nüfusun kent merkezlerine göçü gibi sebeplerle dünyadaki kentsel alanlarda yaşayan insan popülasyonunu çok hızlı bir şekilde arttırmıştır. Yapılan pek çok çalışmada bu durumun önümüzdeki yıllarda da süreceği net bir şekilde ifade edilmektedir. Bu hızlı nüfus hareketi çoğu büyük kentin yerleşik nüfusun demografisini kısa sürelerde değiştirmiş ve kent kimliği üzerine önemli bir etki oluşturmuştur. Şehirlere bu yeni göç edenlerde kentlilik bilincinin tekrar oluşturulmasında kentsel açık yeşil alanların çok önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. Tüm bu durum dikkate alınarak gerçekleştirilen çalışmada Çanakkale kent merkezinde kamusal açık yeşil alanların ve kentsel peyzajın değişimi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla anket tekniği uygulanarak Çanakkale kent merkezinde yaşayan kişilerde kent kimliği ve kentlilik bilinç durumunun ne düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çeşitli kurumlardan elde edilen envanter bilgilerinden kamusal açık alanlardaki mekansal ve miktarsal değişim belirlenmiş ve bu duruma yönelik ayrıntılı analizler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda elde edilen bulgular ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda Çanakkale'deki çevre sorunlarına karşı kişilerin duyarlılığının yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, göç eden kişilerin de kenti sahiplenmesi kentte yüksek olan kentlilik bilincinin daha da artmasına neden olmuştur. Kentlilik bilincinin yüksek olması o kentte sosyo-kültürel etkinliklerin yapılmasını sağlayan açık mekanların yaratılmasıyla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last century, the increasing interest in cities has increased the number of population living in urban areas around the world. According to a lot of research, this situation will continue. This rapid population movement has changed the number of inhabitants of a large city in a short time, creating a significant influence. Urbanopen-green area consciousness is a major factor to re-establish urbanization consciousness of new immigrants considering this situation, it was tried to determine the change of the urban open-green area and urban landscape in Canakkale city center. For this purpose, the questionnaire technique was used to determine the level of urban identity and urban consciousness of people living urban centers. Spatial and quantitative changes in public open green areas have been determined and analyzed from various inventory sources which obtained institutions In this keys, findings are evaluated in detail. In these evaluations show us, awareness of environmental problem in Çanakkale is high level in people. The urban awareness is highly level in Çanakkale. In addition, city ownership of migrants are increasing urban identity and urban awareness. The high level urban awareness is related with open areas which provide socio-cultural activity areas.