Üniversite kuruluşunun kent merkezi arazi kullanım biçimine etkisi: Çanakkale örneği
The impacts of university location on city center lond use: Case study Çanakkale
- Tez No: 166603
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OCAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasıyla yeni bir arazi kullanım karan olan üniversite kuruluşunun kentlerin fiziksel ve sosyal dokusu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ekonomik ve toplumsal bir olay olan üniversite kuruluşunun kent dokusu ve kent yaşantısı içinde geliştirici güç rolü ve üniversite kurulması sonucu kent-üniversite ilişkisinin çeşitli boyutlarının fiziksel mekana etkileri saptanmıştır. Yeni bir arazi kullanım kararı olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin Çanakkale kent merkezi fiziksel ve sosyal dokusunu etkilediği varsayım olarak ele alınmış ve arazi tespit çalışması, anket soruşturması ve mülakat varsayımı doğrultusunda araştırmalar yapılmıştır. Tezin amacı; yeni bir arazi kullanım kararının gerçekleşmesinin kentlerin fiziksel ve sosyal dokusu üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ekonomik ve toplumsal bir olay olan üniversite kuruluşunun kent dokusu ve kent yaşantısı içinde geliştirici güç rolünün belirlenmesi ve üniversite kurulması sonucu kent-üniversite ilişkisinin çeşitli boyutlarının fiziksel mekana etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Tez konusu kapsamında orta büyüklükte bir kent olan Çanakkale kent merkezi ve 1992 yılında kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi seçilmiştir. Değişimin anlaşılması amacıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin kuruluşundan önce ve sonrasındaki iki on yıllık dönem ele alınmıştır. Arazi kullanım biçiminin değişiminin gözlendiği alan çalışması olarak kent merkezinde ticaretin nitelik ve nicelik olarak değişim yaşadığı tarihi çarşı bölgesi seçilmiştir. Mevcut kentsel arazi kullanım biçimi çalışması Çanakkale kent merkezinin ticaretin yoğun olduğu bölgede yapılmıştır. xııAnket çalışması; üniversite kuruluşunun kente getirdiği değişimler hakkında kent halkının ve işyeri sahiplerinin görüşlerini tespit etmek amacıyla çalışma alanındaki konut ve ticaret birimleriyle yapılmış; ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileriyle Çanakkale kenti hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi amacıyla da anket uygulaması yapılmıştır. Çanakkale kenti yerel yöneticileri, çeşitli oda temsilcilikleri, sivil toplum kuruluşları ve üniversite yöneticileriyle mülakat çalışması yapılmıştır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 'nin kurulmasıyla kent merkezinde; kent merkezi arazi kullanım biçimi üzerinde öğrencilerin gereksinim ve beklentilerine cevap verecek yönde değişim ve dönüşümlerin olacağı, kent nüfusunda belirli dönemlerde oluşacak artışın kent merkezi sosyal yapısında ve ekonomik yapısında özellikle konut / kira değerleri üzerinde etkili olacağı hususları tez çalışmasının hipotezleri olarak ele alınmıştır. Türkiye'de ve dünyada üniversite kuruluşunun gelişimi, Türkiye'de yüksek öğretim sistemi ve mekansal dağılımı, üniversitenin fiziksel gelişimi ve kent planlamasındaki yeri ve Türkiye ve dünyadan çeşitli üniversite örneklerinin kent mekanına olan etkileri kapsamında üniversite-kent ilişkisinin fiziksel, sosyal ve ekonomik boyutları incelenerek üniversite ve kent planlamasına yönelik olarak saptamalar ortaya konmuştur. Türkiye ve dünyadan çeşitli üniversitelerin bulundukları kentte fiziksel, sosyal ve ekonomik etkileri örnek olarak incelenmiş ve saptamalarda bulunulmuştur. Üniversite kurulması sonucu kent-üniversite ilişkisinin çeşitli boyutları kentlerin fiziksel ve sosyal dokusunu etkilediği saptanmıştır.. Üniversitelerin eğitim ve araştırma gibi esas görevlerini en iyi şekilde yerine getirebildiği, en çok sayıda öğrenciye öğrenim imkanının yanında uygun sosyal ve ekonomik yaşam şartlarını sağladığı yer olduğu; sosyo- ekonomik seviyesi yüksek olan bir kentte üniversite büyüme gelişme olanağına sahip olduğu ve öğrenci için çekici bir unsur haline geldiği saptanmıştır.. Üniversite diğer öğretim tesislerinden farklı olarak ülke ve bölge geneline hitap ederler. Bu nedenle oluşturulmalarında kuruldukları yerleşmelerin gereksinimlerinden çok ülke ve bölgelerin talepleri etkili olduğu ortaya konmuştur. xıııÇanakkale kentinde üniversite kuruluşunun kent merkezi mekanına etkileri araştırılmış ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin kent merkezi arazi kullanımına etkilerine yönelik fiziksel ve sosyal çevre bulguları ortaya konmuştur Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin kurulması sonucu Çanakkale kent merkezi arazi kullanım biçiminde öğrenciye yönelik ticaretin arttığı; gıda, giyim, eğlence sektörlerinde gelişmenin olduğu; yurt/pansiyon sayısında artış olduğu ve kente gelen öğrenci nüfusunun barınma ihtiyacı kentteki konut kira değerlerini etkilemiş ve bunun kira değerlerinin artışı şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Kent nüfusunun öğrenci potansiyeli sebebiyle artması sonucu kent merkezi sosyal yapısı hareketlilik kazanmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; the effects of the establishment of the university as a new land use decision on urban physical and social structure has been evaluated. The role of university establishment as an economical and social case on urban structure and urban life and the effects of various features of the relationship between the city and the university on physical areas ara determined. As a new land use decision; the hypothesis that Çanakkale Onsekiz Mart University has effected the phsysical and social structure of Çanakkale urban area has been studied and the investigations are made according to this hypothesis by the following methods such as area studies, questionnaires and interviews. The thesis study consist of four sections below; in section one; the aim of the study, targets, methods and the hypothesis are indicated. The aim of the study is the impacts of university location on city center land use: case study Çanakkale.Under this scope; the role of university establishment as an economical and social case on urban structure and urban life and the effects of various features of the relationship between the city and the university on physical areas ara determined. In this conclusion the city centre of Çanakkale and Çanakkale Onsekiz Mart University which is established in 1992 are brought up. The two ten years periodsbefore and after the establishment of the Çanakkale Onsekiz Mart University were evaluated in order to better understanding of the changes in Çanakkale urban area. The historical bazaar part of the city center where the changes in use of the land is observed is chosen as study field. The land use study was in the region of the trade units were located done in the city centre of Çanakkale. xvThe inquiries were done with the residence, trade units in the study field and the students in Çanakkale Onsekiz Mart University in order to get their thoughts about the vity of Çanakkale. Also interviews were done with the local politics and civil organisations. As a new land use decision; the hypothesis that Çanakkale Onsekiz Mart University has effected the phsysical and social structure of Çanakkale urban area and under this scope there will be changes with the trade unions in order to cover students needs It has also been studied that with the increase in the population the students caused will especially effect the rent of the residences. The development of establishment of universities in Turkey and in the world, university system in Turkey and the areal distribution, the physical development stages of the university, its role in city planning and its impacts to the urban areas are determined. The effects the relationship between the city and university on the physical and social structure of the city as a result of the establishment of the university are determined. It is determined that universities has become an attractive element for students with the following advantages such as achieving its basic aims like research and education beside suppliying a place where convenient conditions by means of social and economical standarts. Above mentioned advantages take us to a result which means the university has suitable conditions to develop in an city which has high social and economical level. Universities are connected with the whole contry and region. By this reason on their establishment the necessities of the contry and region are important than the place which they connect. The impacts of the university to the urban area of Çanakkale is investigated and the physical and social structure findings regarding the impacts of Çanakkale Onsekiz Mart University to the land use in Çanakkale urban area are brought up. With the establishment of the Çanakkale Onsekiz Mart University it is determined that there are many changes in land use in Çanakkale city centre such as the increase in the numbers of trade unions food, textile, entertainment places, dormataries/pansions due to the students presence as well as the significant increase in rent values according to living xvineed of the students came to the city. The social structure of the city centre has gained activity with the student population. XVII