İlköğretim öğretmenlerinde ses habilitasyonuna yönelik DoctorVox Terapi Tekniğinin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of the DoctorVox therapy Technique for Voice habilitation in primary education teachers
  1. Tez No: 1004862
  2. Yazar: TUBA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME SEYHUN TOPBAŞ, DOÇ. DR. İSMAİL İLTER DENİZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, ilköğretim öğretmenlerinde DoctorVox Ses Terapisi Tekniği'nin (DVT) vokal hijyen eğitimi (VHE) ile birlikte uygulanmasının, yalnızca vokal hijyen eğitimi uygulanan bir kontrol grubuna kıyasla sesle ilişkili subjektif, algısal, akustik ve aerodinamik parametreler üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin takip değerlendirmesinde sürdürülüp sürdürülmediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya ilköğretim düzeyinde görev yapan öğretmenler dahil edilmiş, katılımcılar çalışma ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubuna dört hafta boyunca sekiz oturumdan oluşan grup temelli DVT programı uygulanırken, kontrol grubuna tek seanslık vokal hijyen eğitimi verilmiştir. Her iki grup müdahale öncesinde ve sonrasında değerlendirilmiş, ayrıca çalışma grubunda müdahale bitiminden yaklaşık bir ay sonra takip değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirmelerde öz değerlendirme ölçekleri, işitsel-algısal değerlendirme, akustik ve aerodinamik ölçümler kullanılmıştır. Bulgular, çalışma grubunda ses yorgunluğu ve sesle ilişkili handikap düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı ve takip değerlendirmesinde de devam eden iyileşmeler olduğunu, aerodinamik parametrelerde fonatuar verimliliğin arttığını ve temel frekansın azaldığını ve bağlantılı konuşma temelli akustik ölçümlerde olumlu yönde anlamlı değişimler olduğunu göstermiştir. Kontrol grubunda ise ölçümlerin büyük çoğunluğunda anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar, DVT'nin yer aldığı kombine yaklaşımın, yalnızca vokal hijyen eğitimine kıyasla ses yorgunluğunu azaltma ve daha ekonomik bir ses kullanımı kazandırma açısından daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate the effects of the DoctorVox Voice Therapy Technique (DVT) combined with vocal hygiene education (VHE) on voice-related subjective, perceptual, acoustic, and aerodynamic parameters in primary school teachers, compared with a control group receiving only vocal hygiene education. The study also examined whether these effects were maintained at follow-up. Primary school teachers were included in the study and randomly assigned to either a study group or a control group. The study group participated in a group-based DVT program consisting of eight sessions over four weeks, while the control group received a single session of vocal hygiene education. Both groups were evaluated before and after the intervention, and an additional follow-up assessment was conducted approximately one month after the intervention for the study group. The evaluation process included self-assessment scales, auditory–perceptual evaluation, acoustic analysis, and aerodynamic measurements. The findings indicated that the study group demonstrated statistically significant improvements in vocal fatigue and voice-related handicap scores, which were also maintained at follow-up. In addition, aerodynamic parameters indicated increased phonatory efficiency, while fundamental frequency decreased, and significant positive changes were observed in acoustic measures derived from connected speech. In contrast, no significant changes were observed in most of the measurements in the control group. Between-group comparisons revealed that the combined approach including DVT was more effective than vocal hygiene education alone in reducing vocal fatigue and promoting more economical voice use.