Çanakkale kent merkezinde kentsel koridorların yürünebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of urban corridors in Canakkale city center in terms of walkability
- Tez No: 900019
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KELKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanın yaşadığı kent ile bağ kurma yöntemlerinden biridir yürümek. Sanayi Devrimi sonrası motorlu taşıtların gündelik hayatımıza dahil olmasıyla; kentsel yayılım süreçleri kent sakinlerinin yaşadıkları mekan ile kurduğu bu bağa zarar vermiş ve otomobil odaklı kentlerin getirdiği ekonomik, sosyal, çevresel ve kültürel sorunlarla karşılaşan yaşam alanlarımız hızla birer otopark kenti haline gelmiştir. Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan Brundtland Raporu ile yaşamımıza dahil olan“sürdürülebilirlik”kavramı hedef ve çerçevesinde; lineer kamusal alanlar, yollar, kent koridorları ve yürünebilirlik kavramları kentsel peyzajın bir parçası olarak kullanıcı deneyimini geliştiren önemli bir tasarım ve planlama aracı olarak görülmektedir. Tez kapsamında Çanakkale Kent Merkezinin günümüze kadar olan gelişimi ve kentsel yayılımı üzerinden kent omurgasını oluşturan akslar ortaya konmuştur. Peyzaj mimarlığı meslek disiplini çerçevesinde bu akslar kent deneyiminin geliştirilebileceği koridorlar olarak değerlendirilmiştir. Kent içinde sürdürülebilir hareketliliği sağlamak için ulaşım koridorları yürünebilirlik kriterleri açısından değerlendirilerek planlama ve tasarım yaklaşımları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Walking is one of the ways for people to connect with the city they live in. With the inclusion of motor vehicles in our daily lives after the Industrial Revolution; Urban expansion processes have damaged the bond that city dwellers have with the place they live in, and our living spaces, faced with the economic, social, environmental and cultural problems brought by automobile-oriented cities, have rapidly become car park cities. The concept of“sustainability”, which has been included in our lives with the Brundtland Report published by the United Nations, is within the target and framework; Linear public spaces, roads, urban corridors and walkability concepts are seen as an important design and planning tool that improves user experience as a part of the urban landscape. Within the scope of the thesis, the axes that form the city backbone have been revealed through the development and urban expansion of Çanakkale City Center until today. Within the framework of the landscape architecture professional discipline, these axes have been evaluated as corridors where the urban experience can be developed. In order to ensure sustainable mobility within the city, transportation corridors have been evaluated in terms of walkability criteria and planning and design approaches have been developed.