Gelişmiş yardımcı denklem yöntemleriyle lineer olmayan dinamik evrim denklemlerinin çözümleri üzerine
On the solutions of nonlinear dynamical evolution equations via advanced auxiliary equations methods
- Tez No: 1004877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE MÜGE EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Doğrusal olmayan diferansiyel denklemler, doğa bilimleri, sosyal bilimler ve mühendislik alanlarında karmaşık fiziksel olayların matematiksel modellemesinde temel bir rol oynar. Tez, bu tür denklemlerin hareketli dalga çözümlerini elde etmeye odaklanıyor. İlk olarak, bazı önemli doğrusal olmayan dinamik evrim denklemlerinin dalga çözümleri, exp(-phi(epsilon))-genişleme yöntemi kullanılarak elde edilir. Ardından, yöntem kesirli mertebeden doğrusal olmayan denklemlerin çözümlerine uygulanır ve dalga çözümleri elde edilir. Çözüm süreci için bir makine öğrenimi sistemi geliştirilmiştir. Tez, sembollerin tanıtımı ve giriş, kesirli mertebeden denklemlerin çözümleri, yapay zeka uygulaması ve sonuçlar bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nonlinear differential equations play a fundamental role in the mathematical modelling of complex physical phenomena in the natural sciences and engineering. This thesis focuses on obtaining travelling wave solutions for such equations. First, wave solutions for some important nonlinear dynamic evolution equations were obtained using the exp(-\phi(\epsilon))-expansion method, and wave types were determined. Subsequently, the method was applied to the solutions of fractional-order nonlinear equations, and wave solutions were obtained. Furthermore, an artificial intelligence application of the solution process was implemented. The thesis begins with the introduction of symbols and the introduction, and consists of sections covering the solutions of fractional-order equations, the artificial intelligence application, and the results.