Açık kalp ameliyatı geçiren hastalarda ameliyat öncesi ürik asit değerlerinin kısa dönem mortalite üzerine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the impact of preoperative uric acid levels on short-term mortality in patients undergoing open-heart surgery
- Tez No: 1004917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda mortalite, birçok faktörden etkilenmektedir. Son yıllarda serum ürik asit (SUA) düzeylerinin kardiyovasküler hastalıklar ve cerrahi sonuçlar üzerindeki prognostik rolü ilgi çekmektedir. Bu çalışmada, elektif açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif SUA düzeylerinin 28 günlük mortalite üzerindeki etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014–Aralık 2024 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde elektif koşullarda açık kalp cerrahisi uygulanan 1460 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara ait peroperatif klinik veriler hastane veri tabanından elde edilmiştir. Preoperatif SUA düzeyleri ROC analizi ile değerlendirilmiş ve kesme noktası 5,9 mg/dL olarak belirlenmiştir. Hastalar düşük ve yüksek SUA gruplarına ayrılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastaların demografik özelliklerinde yaş dağılımları benzerdi. En sık uygulanan cerrahi koroner arter bypass greftleme idi (%78,6). Toplam 28 günlük mortalite oranı %3,1 olarak saptandı. Yüksek SUA grubunda mortalite oranı (%6,6), düşük SUA grubuna (%1,3) kıyasla anlamlı derecede yüksekti (p<0,001). Tek değişkenli analizde serum ürik asitteki her 1 mg/dL artışın mortalite riskini 1,7 kat artırdığı, kronik böbrek hastalığı olan hastalarda riskin daha belirgin olduğu gösterildi. Yüksek SUA düzeyi, reentübasyon, pnömoni, reoperasyon, yüksek EURO skoru ve ASA-IV sınıfı kısa dönem mortalite için bağımsız risk faktörleri olarak saptandı. Sonuç: Bu çalışma, preoperatif SUA düzeylerinin açık kalp cerrahisi sonrası kısa dönem mortalite ile güçlü ve bağımsız bir ilişki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bulgular, açık kalp cerrahisi planlanan hastalarda SUA düzeylerinin preoperatif değerlendirmeye dahil edilmesinin mortalite riskinin öngörülmesine katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Mortality in patients undergoing open heart surgery is influenced by multiple factors. In recent years, the prognostic role of serum uric acid (SUA) levels in cardiovascular diseases and surgical outcomes has attracted increasing interest. The aim of this study was to retrospectively evaluate the effect of preoperative SUA levels on 28-day mortality in patients undergoing elective open heart surgery. Materials and Methods: A total of 1,460 patients who underwent elective open heart surgery at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between January 2014 and December 2024 were included in the study. Perioperative clinical data were obtained from the hospital database. Preoperative SUA levels were evaluated using ROC analysis, and the cut-off value was determined as 5.9 mg/dL. Patients were divided into low and high SUA groups and compared. Results: The age distribution of the patients was similar. The most frequently performed surgery was coronary artery bypass grafting (78.6%). The total 28-day mortality rate was found to be 3.1%. The mortality rate was significantly higher in the high SUA group (6.6%) compared to the low SUA group (1.3%) (p<0.001). Univariate analysis showed that each 1 mg/dL increase in serum uric acid increased the risk of mortality 1.7 times, and the risk was more pronounced in patients with chronic kidney disease. High SUA level, reintubation, pneumonia, reoperation, high EURO score, and ASA-IV class were identified as independent risk factors for short-term mortality. Conclusion: This study demonstrates a strong and independent association between preoperative SUA levels and short-term mortality after open heart surgery. These findings suggest that incorporating SUA level assessment into the preoperative evaluation of patients scheduled for open heart surgery may contribute to better prediction of mortality risk.