Otel işletmelerinde gelir yönetimi ve finansal performans ilişkisi
The relationship between revenue management and financial performance in hotel businesses
- Tez No: 1004942
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAN TEKSİN TEVFİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, otel işletmelerinde gelir yönetimi uygulamaları ile finansal performans arasındaki ilişkiyi kavramsal ve kuramsal bir çerçevede ele alarak, söz konusu ilişkinin hangi mekanizmalar üzerinden işlediğini ve hangi koşullarda farklılaştığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Turizm sektöründe kapasitenin büyük ölçüde sabit olması, hizmet çıktısının depolanamaması ve talebin güçlü bir mevsimsellik göstermesi, gelir yönetimini otel işletmeleri açısından finansal sürdürülebilirliği destekleyen stratejik bir yönetim işlevi konumuna taşımaktadır. Bu çerçevede çalışma, gelir yönetimini yalnızca fiyat belirleme pratikleriyle sınırlı bir uygulama alanı olarak ele almamakta; talep tahmini, kapasite ve envanter tahsisi, dağıtım kanallarının yönetimi, müşteri segmentasyonu, veri temelli karar süreçleri ve kurumsal yetkinliklerin eşgüdümü içinde işleyen bütüncül ve çok katmanlı bir sistem olarak kavramsallaştırmaktadır. Çalışmada öncelikle gelir yönetimi kavramının tarihsel gelişimi ve temel ilkeleri tartışılmış; ardından otel işletmelerinde finansal performansın ölçümünde kullanılan klasik (ROA, ROE) ve sektöre özgü (ADR, RevPAR, GOPPAR) göstergeler değerlendirilmiştir. Literatür bulguları, gelir yönetimi uygulamalarının finansal performansı yalnızca gelir artışı yoluyla değil; kapasite verimliliği, maliyet yapısının dengelenmesi ve gelir istikrarının sağlanması kanalları üzerinden etkilediğini göstermektedir. Ayrıca ekonomik belirsizlik, talep mevsimselliği ve döviz kuru oynaklığı gibi dışsal faktörlerin, gelir yönetimi–performans ilişkisinde düzenleyici bir rol üstlendiği vurgulanmaktadır. Türkiye bağlamı bu çalışmada, doğrudan ampirik bir sınama alanı olarak konumlandırılmamış; gelir yönetimine duyulan gereksinimin ardındaki yapısal dinamikleri ortaya koymaya imkân veren betimleyici bir analitik zemin olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak çalışma, gelir yönetiminin otel işletmelerinde kısa vadeli gelir optimizasyonunun ötesinde, finansal dayanıklılığı ve sürdürülebilir kârlılığı destekleyen stratejik bir yönetim yaklaşımı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between revenue management practices and financial performance in hotel businesses within a conceptual and theoretical framework, revealing the mechanisms through which this relationship operates and the conditions under which it differs. The fact that capacity in the tourism sector is largely fixed, service output cannot be stored, and demand exhibits strong seasonality makes revenue management a strategic management function that supports financial sustainability for hotel businesses. Within this framework, the study does not treat revenue management as merely an application area limited to pricing practices; rather, it conceptualizes it as a holistic and multi-layered system operating within the coordination of demand forecasting, capacity and inventory allocation, distribution channel management, customer segmentation, data-driven decision-making processes, and corporate competencies. The study first discusses the historical development and fundamental principles of the revenue management concept; then, it evaluates the classical (ROA, ROE) and sector-specific (ADR, RevPAR, GOPPAR) indicators used in measuring financial performance in hotel businesses. Literature findings indicate that revenue management practices improve financial performance not only through revenue growth but also through... The study shows that revenue management affects performance through capacity efficiency, cost structure balancing, and revenue stability channels. Furthermore, it emphasizes that external factors such as economic uncertainty, demand seasonality, and exchange rate volatility play a regulatory role in the revenue management-performance relationship. In this study, the Turkish context is not positioned as a direct empirical testing ground; rather, it is used as a descriptive analytical framework that allows for the revelation of the structural dynamics behind the need for revenue management. In conclusion, the study reveals that revenue management in hotel businesses should be considered not only as short-term revenue optimization but also as a strategic management approach supporting financial resilience and sustainable profitability.