Ürotelyal karsinomda sirkadyen ritim regülatörü CRY2'nin tümör evre ve derecesine göre değişimi
Changes in circadian rhythm regulator CRY2 expression by tumor stage and grade in urothelial carcinoma
  1. Tez No: 1004972
  2. Yazar: MEHRSHAD ZAHEDI RAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURADİYE ACAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Amaç: Mesane kanseri (MK), dünyada en sık görülen on kanser türünden biridir ve yılda yaklaşık 200.000 ölüme neden olur. Sigara, yaş, cinsiyet, kimyasal maddeler ve genetik faktörler başlıca risk etkenleridir. Sirkadiyen ritimler, CLOCK-BMAL1 aktivatörleri ile CRY-PER inhibitörlerinin sürekli etkileşimiyle düzenlenir. Bu çalışmada CRY2 geninin MK tümör gelişimindeki rolü araştırılmış ve prognostik biyobelirteç potansiyeli değerlendirilmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmaya farkli evreleri olan, MK hastaların tümör dokuları ile aynı hastalara ait tümöre eşlenik sağlıklı mesane dokuları ve sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Tümör ve eşlenik sağlıklı mesane dokularında CRY2 geninin mRNA ekspresyon seviyeleri RT-qPCR yöntemiyle değerlendirilmiştir. Ayrıca, hasta ve kontrol grubundaki tüm serum örneklerinde CRY2 protein düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüş ve elde edilen veriler istatistiksel analizlerle karşılaştırılarak gruplar arasındaki farklar tespit edilmiştir. Bulgular: MK tümör dokusunda CRY2 gen ekspresyonunda azalma gözlenmiş, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0.070). Klinik parametrelerle ilişki saptanmamış, ancak CRY2 protein düzeyi hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0.046). Sonuçlar: CRY2'nin MK'ndeki rolü karmaşık ve regülasyon mekanizmaları farklı olabilir. CRY2'nin biyobelirteç potansiyelini ve klinik önemini ortaya koymak için daha kapsamlı moleküler çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Bladder cancer (BC) ranks among the top ten most common cancers worldwide, causing approximately 200,000 deaths annually. Major risk factors include smoking, age, gender, chemical exposure, and genetic factors. Circadian rhythms are regulated through continuous interactions between CLOCK-BMAL1 activators and CRY-PER inhibitors. This study investigates the role of the CRY2 gene in BC tumor development and evaluates its potential as a prognostic biomarker. Materials and Methods: The study included tumor tissues from bladder cancer patients at various stages, matched healthy bladder tissues from the same patients, and a control group of healthy individuals. CRY2 gene mRNA expression levels in tumor and matched healthy bladder tissues were assessed using the RT-qPCR method. Additionally, CRY2 protein levels in serum samples from both patient and control groups were measured by ELISA. The obtained data were compared using statistical analyses to identify differences between the groups. Finding: A decrease in CRY2 gene expression was observed in bladder cancer (BC) tumor tissues, but this difference was not statistically significant (p=0.070). No significant relationship with clinical parameters was found; however, CRY2 protein levels were significantly elevated in the patient group compared to controls (p=0.046). Conclusion: The role of CRY2 in BC is complex and may involve distinct regulatory mechanisms. Further comprehensive molecular studies are warranted to elucidate CRY2's potential as a biomarker and its clinical relevance.