Oto boya kaplama endüstrisinde çalışan bireylerin idrar epitelinde mikroçekirdek sıklığının araştırılması
  1. Tez No: 49149
  2. Yazar: A. SİBEL BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA BURGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
56 ÖZET Oto boya işyerlerinde çalışan bireylerin bağlayıcı, çözücü, ver nik, boya ve pekçok kimyasal bileşiğe maruz kaldığı bilinmektedir. Bu kimyasal bileşikler karsinojenik etki yönünden IARC'ye göre 1,2 A, 2B gruplarına gitmektedir. Bu bileşikler akciğer, idrar kesesi, prostat, lösemi, plevra, burun kanseri gelişiminden büyük ölçümde sorumludur. Bu çalışmada oto boya işyerlerinde çalışan bireylerin idrar örneklerinden elde edilen eksfoliye epitel hücrelerinde, maruz kaldıkları kimyasal bileşiklerin genotoksik etkisini belirlemek için mikroçekirdek testi uygulanmıştır. Oto boyacılarından 17 bireyin % mikroçekirdek sıklığı ortala ması (± S.H) 0.59 ± 0.09 %, bu işde çalışmayan 43 bireyin % mikroçe kirdek sıklığı ortalaması (± S.H) 1.34 ± 0.12 olarak bulunmuştur. Deney grubunun % mikroçekirdek sıklığı kontrol grubu ile karşılaştı rıldığında, deney grubunun % mikroçekirdek sıklığı istatistiksel yön den önemli derecede düşük bulunmuştur (p < 0.05). Kontrol grubunda sigara içen ve içmeyen bireylerin % mikroçe kirdek sıklıkları karşılaştırıldığında, sigaranın mikroçekirdek sıklığı na etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu gösterilmiştir (p < 0.001) fakat deney grubunda sigara içen ve içmeyen bireylerin % mik roçekirdek sıklıkları arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p > 0.05). Bununla beraber günde 11-20 adet sigara içen bireylerin % mikroçekirdek sıklığında içmeyen bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edilmiştir (p < 0.05). Deney grubundaki bireylerin yaşlan ile % mikroçekirdek sıklı ğı arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir, (r = 063; p < 0.05)57 Deney grubundaki bireylerde çalışma süresine ve çay içme alışkanlığı na bağlı herhangi bir etki tespit edilememiştir. Bulgularımız, oto boya işyerlerinde çalışan bireylerin meslek- sek maruziyetine bağlı olarak idrar eksfoliye epitel hücrelerinde her hangi bir genotoksik hasar olmadığım ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY It is known that car paint coating workers have been exposed to various binders, solvents, varnishes, paints and other chemicals. Most of these chemicals are in the groups of 1, 2A and 2B according to IARC classification and are responsible for a high percentage of can cers of the lung, bladder, pleura, nasal, leukemia, and prostate. In this study micronucleus test was carried out in exfoliated cells from urine samples of car paint coating workers for detection probable genotoxic effects produced by chemicals involved in car paint coating pocesses. The mean micronucleus frequency (± S.H.) for 17 car painters is 0.59 ± 0.09 %, the mean micronucleus frequency (± S. H) for 43 controls is found to be 1.34 ± 0.12 %, the difference being statistically significant (p < 0.05). Statistically significant effect of smoking on the freguency of micronucleated cells is obsereud in control group (p < 0.001), but not in exposed group (p > 0.05). However, in exposed group, micronucleus fre quency of individuals smoking 11-20 cigarettes a day significantly inc reases when compared with non-smokers (p < 0.05). A positive correlation is observed between age and micronucle us frequency (r = 0.63; p < 0.05). Our data fail to demonstrate any ef fect of duration of exposure and tea drinking habit in exposed group. In this study it has shown that there iso apparent genotoxic damage in urothelial exfoliated cells from car paintes associated with occupatio nal exposure.