Sınıf öğretmenlerinin dijital ve şarkı temelli etkinliklerle destekledikleri dil öğretiminin öğrencilerin motivasyon ve konuşma becerilerine etkisi
The effect of language teaching supported with digital and song-based activities by classroom teachers on students' motivation and speaking skills
- Tez No: 1005005
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE CERRAH ÖZSEVGEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çocuklara İngilizce öğretiminde öğretmenlerin İngilizce öğretimine yönelik yöntem ve teknik bilgisine sahip olması, çocukların özelliklerini bilmesi ve İngilizce dil yeterliliğine sahip olması beklenmektedir. İngilizce öğretmenlerinin haftada 2 saat olan İngilizce derslerinde öğrencinin seviyesine inmede ve 10 üniteyi ve kazanımları işlemede zorlanabilmektedir. Bu noktadan hareketle, çalışmanın amacı, sınıf öğretmenleri tarafından uygulanan dijital ve şarkı temelli dil öğretim etkinliklerinin ilkokul kademesindeki öğrencilerin motivasyonlarına ve konuşma becerilerine etkisini incelemektir. Bu amaç kapsamında altı adet araştırma alt problemleri belirlenmiştir. Nicel yönteme göre desenlenen bu araştırmada statik karşılaştırmalı (son test) yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 2024-2025 eğitim öğretim yılında toplanmıştır. Çalışma, 2. sınıf kademesinde deney grubundan 18, kontrol grubundan 16; 3. sınıf kademesinden deney grubundan 17, kontrol grubundan 18; 4. sınıf kademesinden ise deney grubundan 14, kontrol grubundan 14 öğrenci olmak üzere toplam 97 öğrenci ile yürütülmüştür. Deneysel işlem, her kademede haftada bir ders olmak üzere üç haftada toplam 3 ders sürmüştür. Araştırmada dijital ve şarkı temelli dil öğretim etkinliklerinin, öğrencilerin İngilizce dersine yönelik motivasyonlarına etkisini belirlemek amacıyla“Motivasyon Grafiği”; öğrencilerin konuşma becerilerini belirlemek amacıyla“Kontrollü Konuşma Formları”öğrencilere uygulanarak "Konuşma Rubriği üzerinden konuşma becerileri değerlendirilmiştir. Veri analizi yapılırken SPSS paketinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulardan hareketle, sınıf öğretmenleri tarafından uygulanan dijital ve şarkı temelli etkinliklerin ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin motivasyonunu arttırdığı; konuşma becerilerinin gelişmesine de olumlu katkı sağladığı görülmüştür. İlkokul 3. sınıf öğrencilerinin de motivasyonlarının arttığı, konuşma becerilerinde gelişme sağladığına ulaşılmıştır. Dijital ve şarkı temelli etkinliklerin uygulandığı İlkokul 4. sınıf deney grubunda, öğrencilerin motivasyonlarında uygulama başlangıcında artış izlendiği ancak uygulama süresince bu durumun sürekliliğinin sağlanamadığına ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, dijital ve şarkı temelli dil öğretim etkinliklerinin ilkokul kademesi öğretim programına dâhil edilmesi önerilmiştir. Küçük yaş grubu öğrencilerin ilgisini çeken, oyun tabanlı dijital uygulamalar ve şarkılar motivasyonun artmasında ve konuşma becerisinin gelişmesinde olumlu etkiye sahiptir. Araştırma bulguları dijital ve şarkı temelli dil etkinliklerinin sınıf öğretmenleri tarafından uygulanmasının öğrencilerin duygu, motivasyon ve çaba düzeyleri üzerinde olumlu etki bıraktığını ortaya koymaktadır. Bu noktadan hareketle, bu uygulamaların özellikle ilkokul düzeyinde sistematik ve planlı biçimde yapılması önerilmektedir. İlkokul sınıf öğretmenlerinin özel alan bilgilerinin geliştirilmesine yönelik teknoloji okuryazarlığı ve ilkokul yabancı dil öğretimi alanında hizmet içi eğitimler düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
In teaching English to children, teachers are expected to have knowledge of methods and techniques for teaching English, to know the characteristics of children and to have English language proficiency. English teachers may have difficulty in getting down to the level of the student and covering 10 units and achievements in English lessons that are 2 hours per week. It can be thought that classroom teachers have knowledge of the characteristics of the student and the ability to plan the education and training process based on their undergraduate education, but they do not have language proficiency and master the design and use of materials in foreign language teaching. From this point of view, the aim of the study is to examine the effects of digital and song-based language teaching activities implemented by classroom teachers on the motivation and speaking skills of primary school students. With in the scope of this purpose, six research sub-problems were determined. In this research, which was designed according to the quantitative method, a quasi- experimental model with a pre-test post-test control group was used. The data of the study were collected in the 2024-2025 academic year. The study was conducted with a total of 97 students; 18 from the experimental group and 16 from the control group in the 2nd grade; 17 from the experimental group and 18 from the control group in the 3rd grade; 14 from the experimental group and 14 from the control group in the 4th grade. The experimental process lasted a total of 3 lessons in three weeks, one lesson per week at each level. In the study, the“Motivation Graph”was used to determine the effects of digital and song-based language teaching activities on students' motivation towards English lessons; the“Speaking Rubric”was used to determine students' speaking skills. The SPSS package was used in data analysis. Based on the findings, it was observed that digital and song-based activities implemented by classroom teachers increased the motivation of primary school 2nd grade students and contributed positively to the development of their speaking skills. It was found that the motivation of primary school 3rd grade students also increased and their speaking skills improved. Digital and song-based activities had a positive effect on the motivation of primary school 4th grade students at the beginning of the application, but this situation could not be sustained throughout the application. The study concluded that digital and song-based language teaching activities should be incorporated into the elementary school curriculum. Game-based digital applications and songs, which capture the interest of young students, have a positive impact on increasing motivation and developing speaking skills. The research findings indicate that the implementation of digital and song-based language activities by classroom teachers has a positive effect on students' emotional well-being, motivation, and effort levels. Based on this, it is recommended that these activities be implemented in a systematic and planned manner, particularly at the elementary school level. In-service training programs focused on technology literacy and elementary school foreign language instruction can be organized to enhance classroom teachers' subject-specific knowledge.