Self-transformation in The Road Home by Rose Tremain, Exit West by Mohsin Hamid, and and The Mountains Echoed by Khaled Hosseini: A postcolonial study
Rose Tremain'in The Road Home, Mohsin Hamid'in Exit West ve Khaled Hosseini'nin and The Mountains Echoed romanlarında kişişik dönüşümü: Postkolonyal bir çalışma
  1. Tez No: 1005024
  2. Yazar: JOUMANA ALJASEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Postkolonyal dönemi takip eden çoğu çalışma, dünyayı karakterize eden küresel bir insan sorunu olarak kimliğin yeniden inşasına odaklanmaktadır. Bu bağlamda, üçüncü mekan ve melezlik gibi çeşitli kavramlar, değişen ortamlarda yeniden tanımlanan daha uyumlu kimliklerin oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Bu çalışma, Rose Tremain'in The Road Home (2007), Mohsin Hamid'in Exit West (2017) ve Khaled Hosseini'nin And the Mountains Echoed (2013) adlı eserlerindeki karakterlerin çevrelerinden etkilenen kimlik ve bilinç değişimlerini yakından inceleyerek göç ve yerinden edilme bağlamında öz dönüşüm temasını araştırmayı amaçlamaktadır. Postkolonyal teoriyi ve Fanon, Bhabha ve Said gibi teorisyenlerin kavramlarını uygulayarak, çalışma bu karakterlerin öz dönüşümleri aracılığıyla çok kültürlü, parçalanmış bir dünyada nasıl gezinip uyum sağladıklarını fiziksel ve psikolojik açılardan ele almaktadır. Göç, kayıp ve sürgün gibi çeşitli faktörlerin, karakterlerin dış algılara verdikleri tepkileri ve kimlik dönüşümüne yönelik yaklaşımlarını nasıl etkilediğini incelemek için metin analizi kullanılmaktadır. Bu çalışma, karakterlerin hem hayatta kalma stratejisi hem de yerinden edilmenin yol açtığı önemli sosyal ve psikolojik zorluklar karşısında bir tür eylemlilik yeniden iddiası olarak kimlik dönüşüm sürecinden geçtiğini savunmaktadır. Genel olarak, bulgular, incelenen romanlardaki karakterlerin kimliklerinin sürekli bir değişim içinde olduğunu ve çevreleri ile karşılaştıkları zorluklar tarafından şekillendirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Most studies in the postcolonial field focus on the reconstruction of identity as a global human condition that has come to characterize the contemporary world. In this context, concepts such as third space and hybridity facilitate more adaptable forms of identity that are continually redefined in response to changing environments. This study investigates the theme of self-transformation in the context of migration and displacement by closely examining the extent to which characters in Rose Tremain's The Road Home (2007), Mohsin Hamid's Exit West (2017), and Khaled Hosseini's And the Mountains Echoed (2013) exhibit shifts in identity and consciousness shaped by their surroundings. Drawing on postcolonial theory and the work of theorists such as Fanon, Bhabha, and Said, the study explores how these characters struggle both physically and psychologically to navigate and adapt to a multicultural and fragmented world through processes of self-transformation. Employing textual analysis, the study examines how factors of migration, loss, and exile create conditions that shape characters' responses to external perceptions and their engagement with identity transformation. It argues that these characters undergo identity transformation both as a survival strategy and as a reassertion of agency in the face of profound social and psychological challenges arising from dislocation. Overall, the findings suggest that the identities of characters across all the novels analyzed remain in constant flux, continually shaped by their environments and the challenges they encounter.