Defining the Beats: Jack Kerouac's On the Road
Beat'leri tanımlamak: Jack Kerouac'ın On the Road'u
  1. Tez No: 130082
  2. Yazar: ÖZLEM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEMAN GİRESUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Beat Nesli, 1950'li yıllarda ortaya çıkan ve 60'lı yıllarda da varlığını sürdüren bir edebiyat ve kültür hareketini belirten deyimdir. Caz argosuna ve toplum dışında yaşayanlara ait olan bu deyim, ritmin sürekliliğini ve gerçek karşısındaki“çöküntüyü”dile getiriyordu. Bu hareketin anahtar kitabı Jack Keoruac'ın On the Road adlı yapıtıydı. Bu çalışmanın amacı, On the Road adlı eserin sadece Beat yaşam tarzının gereği olarak, uyuşturucu maddeler kullanmak, caz müziği dinlemek ve amaçsızca bir kıyıdan diğerine yolculuk etmekle sınırlı olmadığını, gerçekleştirdikleri seyahatler sırasında aslında Beat'lerin bir değişim sürecinden geçtiğini göstermektir. Bu değişimin nasıl gerçekleştiğini yansıtmak için ise, üç önemli bakış açısından yararlanılmıştır. Bunlar, Michel Butor'un seyahat kategorileri, Susan Roberson'nın hareket halindeki“ev”kavramı ve son olarak Julia Kristeva'nın“yabancı”kavramına bakış açısıdır. Sonuç olarak, yukarıda belirttiğim bakış açılarının yardımıyla On the Roac'u inceledikten sonra“yolculuk”kavramının iki şekilde oluştuğu sonucuna vardım. Bunlardan birincisi, dışta yani fiziksel olarak yolda gerçekleşen yolculuk, diğeri ise seyahat eden kişinin benliğine yaptığı iç yolculuktur. Her iki yolculukta da karakter değişir ve yola çıktığı durumdan farklı bir şekilde eve döner.
Özet (Çeviri)
The Beat Generation is the concept, which describes a literary and cultural movement that arose during the 1950s and continued during the 60s. The word Beat belongs to the jazz slang and people who prefer to live outside the mainstream values of America. The Beats were disillusioned and they believed in spontaneity. The masterpiece of the Beat Movement was Jack Kerouac's On the Road. The purpose of this study, is to show that On the Road is not only a novel which reflects the Beat lifestyle as in drug use, listening to jazz music and traveling aimlessly from one coast to another coast The travels actually reflect that the Beats go through a process of transformation. In order to show how this transformation occurs, I have used three different point of views. These are, Michel Butor's categorization of travel, Susan Roberson's concept of a mobile home and lastly, Julia Kristeva's point of view on the“foreigner.”In conclusion, with the help of the perspectives that I have mentioned above, after analyzing On the Road, I have reached the conclusion that“travel”occurs in two ways. The first one is on the outside, physically done on the road, and the other one is the inward travel that a character does to the“self.”In both types of travels, the character changes and returns home in a different state from how he had started out the journey. VI