Yoksulluk şiddet döngüsünün sosyal politika açısından analizi
Analysis of the vicious circle of poverty-violence in terms of social policy
- Tez No: 147205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Genel olarak yoksulluk olgusu ele alındığı zaman herhangi bir bireyin günlük ihtiyaçlarını karşılayamamasından dolayı içinde bulunduğu durum kastedilmektedir. Yoksulluk sınıflandırılırken birçok farklı ayrana gidilebilir, ancak en yaygın olarak mutlak yoksulluk ve göreli yoksulluk biçiminde iki tür yoksulluk ölçütü kullanılmaktadır. Yoksulluğun ekonomik, sosyal ve siyasi birçok nedeni mevcuttur, bu nedenler arasında müdahale edilebilir olanlar iyimser olmayı sağlayacak kadar fazladır. Yoksulluğun geçmişten günümüze gelişim seyri incelendiğinde, günümüz dünyasında geçmişe göre çok daha yüksek oranda yoksulun bulunduğu ortaya çıkmaktadır. Bugün artık yoksulluğa bir insan haklan ihlali olarak bakılmakta ve bu yönde mücadele verilmektedir. Günümüzde özellikle kadınları diğer kesimlerden daha fazla etkileyen bir küresel yoksullukla karşı karşıya kalınmıştır. Bizatihi küreselleşmenin kendisinin yoksulluk yaratıcı etkenlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gerek dünyada ve gerekse Türkiye'de insani gelişim ölçütleri ve yoksulluk göstergeleri bir arada kullanılarak ülkelerin gelişmişlik düzeyi ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Türkiye, insani gelişme ölçütlerine göre 2002'de 173 ülke arasında 85. sıradaydı, 2003 'te ise 175 ülke arasında 96. sıraya geriledi. Şiddet genel hatları ile ele alındığı zaman birçok farklı tanım ve şiddet türü ile karşılaşılır. Şiddet en genel anlamda herhangi bir durumda kaba güç kullanımı ile karşısındakine zarar vermektir. Bugün şiddet; savaş, intihar, cinayet, fiziksel şiddet, cinsel şiddet, çocuk, kadın ve yaşlıların suiistimali gibi farklı yollarla ortaya çıkmaktadır. Dünyadaki silah gücü düşünüldüğü zaman, savaşlar esnasında ortaya çıkabilecek olan şiddetin ne düzeyde olduğu da tahmin edilebilir. Şiddetin gelişim seyri incelendiğinde, yirminci yüzyıl diğer çağlardan çok daha fazla can yakılan, şiddet üretilen bir çağ olarak öne çıkmaktadır. Bu, hem dünya ve hem de Türkiye için geçerlidir. Türkiye şiddet kültürü ile yoğrulma ve şiddet toplumu olma gibi patolojik durumların etkisini yavaş da olsa üzerinden atmaya başlamıştır. Şiddetin birbiriyle etkileşim halinde olan gerek insanın kendisinden ve gerekse dışsal etkenlerden kaynaklanabilen bir hayli fazla nedeni mevcuttur. Günümüzde şiddetVI karşısında da öne çıkarılabilecek olan en etkili savunma araçlarından bir tanesi insan haklan ise diğeri askeri harcamalar ve savaş giderleri gibi militarist unsurların üzerine gitmektir. Yoksulluk ile şiddet arasında, birinin diğerinin en önemli nedenlerinden birisi olma biçiminde bir ilişki söz konusudur. Böylece, anlaşılmaktadır ki, yoksulluk şiddet döngüsünde, yoksulluk ve şiddet olguları çeşitli şartlar altında birbirlerini beslemektedirler. Bu yüzden yoksulluk ve şiddet olgularından herhangi birini azaltmaya dönük olarak uygulanacak olan politika ve uygulamalar, öbürünün azaltılması konusunda da müspet yönde bir etkiye sahip alacaktır. Yani, şiddeti veya yoksulluğu azaltmaya dönük her türlü politika ve uygulama, yoksulluk şiddet döngüsünün kırılması amacına da hizmet edecektir. Bu döngünün kırılması için yoksullukla mücadele programlan ve stratejileri ile birlikte temel insan hak ve özgürlüklerim korumak ve geliştirmek amacına hizmet eden sosyal politika uygulamaları öne çıkarılmalı ve şiddet ile ilkeli bir mücadeleye girişilmelidir.
Özet (Çeviri)
In general, while taking up the poverty fact, for that any person can not pay the any necessity of his own, the condition at that time is purposed. While classsificationing poverty every differentation may be used but the most widespread are, as absolute poverty and relative poverty, two kind of poverty alteration are used. There are many reasons of poverty like economical, social and political, among these reasons the ones that we may interfree with are very much as that they can supply being optimistics. While examinig the development of poverty until now, it is revealed that today's world, the poverty proportion is higher than past. Today, the poverty is accepted a violation of human rights and it is struggled in this way. Today, it is coming face to face with a global poverty that especialy affect the womens than other regions. Automatically it will be wrong to say that the globalizm is a factor that cause to poverty. Both in world and in Turkey, is tried to put forward the country's development level by using the humane development criterations and poverty signs together. According to the humane development criterations, Turkey was in 85. order among 173 countries in 2002 and was in 96. order in 2003. While taking up the violence with its general lines, we see many different definition and many force kinds. Generally the violence means to harm anybody with impolite force in any case. Violence is a fact that may have been coming forward with many different way. Today the violence is coming out with different ways like; war, suicide, murder, physical violence, sexual violence, the misuse of children, women, and old people. While taking into consideration of the weapon power in the world, it may be predict the level of the violence that may be in wars. While examining the development progress of the violence, the 21. century is the period in which the most violence events have had rather than other periods. This is valid for both world and Turkey. The Turkey is started to throw off the effects of the pathological events like to be kneaded with violence and to be violence community. There are many reasons of violence that resulted from both people that are in interaction between themselves and external factors. The human rights, that is thevm most effective defence in today, is struggle with the militarist elements like other military expenses and war expenditures. Between violence and poverty- the is ralation that is the one of them is the reason of other. So it is understood that in poverty and violence vicious circle, the violence and povety events are support themselves in different conditions. For this reason, the policy and applications that will be applying for decrease the poverty and violence facts, will have a positive effect on decreasing of another one. So, every policy and applications that are applying for decrease will also care for the purpose of the cancelling poverty and violence vicious circle. For cancel this vicious circle, the programs and strategies that struggle with poverty and the social policy applications that protect and develop the main human rights should be putting forward and it should be attempt a struggle that is about violence.