The regulatory framework for offshore renewable energy development in international and comparativelaw
Uluslararası ve karşılaştırmalı hukukta açık deniz yenilenebilir enerjisi gelişimi için düzenleyici çerçeve
- Tez No: 1005059
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
Özet
Açık deniz yenilenebilir enerjisi son yıllarda çok hızlı gelişmektedir. Bu gelişim yüksek enerji talebi, alan kısıtları, yeşil ekonomiye geçiş, teknolojik imkânlar ve açık deniz petrol ile gaz şirketlerinin etkisiyle desteklenmektedir. Yalnızca kullanım alanları değil, bu tür üretim tesislerinin türleri ve kategorileri de artmıştır. Gittikçe daha fazla kombinasyon ve daha geniş bir üretim tesisi yelpazesi görülmektedir. Buna karşılık, esas olarak iki düzeyden oluşan düzenleyici çerçeve, yani uluslararası kamu hukuku ve iç hukukta karşılaştırmalı hukuk, aynı hızda gelişmemiştir. Bu nedenle bu tez, deniz hukukuna ilişkin iki temel düşünce ekolünü incelemekte, normatif sistemdeki olası boşlukları ortaya koymakta ve normatif yapıda temel bir değişikliğe ihtiyaç olup olmadığını analiz etmektedir. Tam bir tablo sunmak için seçilen ülkelerin ilgili iç mevzuatı da incelenerek, uluslararası kamu hukukunu nasıl tamamladığı ve zaman içindeki gelişimi değerlendirilmekte, ayrıca çeşitli amaçlarla bu sistemler karşılaştırılmaktadır. Tezde, ortaya çıkan yeni teknolojilere ve bunların yerleşik hukuk düzenine yönelttiği sistemsel zorluklara özel bir vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Offshore renewable energy has been developing very rapidly in recent years, supported by high energy demand, space constraints, the transition to a green economy, technological enablers, and the influence of offshore oil and gas companies. Not only the applications but also the types and categories of such production installations have increased, as more combinations and broader spectrums of production installations emerge. On the other hand, the regulatory framework, which consists mainly of two levels, namely international public law and domestic comparative law, has not developed at the same pace. Accordingly, this thesis dissects two main schools of thought regarding the law of the sea, delineates the possible gaps in the normative system, and analyses whether there is a fundamental need for change in the normative architecture. To provide a full picture, the relevant domestic legislation of selected countries is analysed to assess how it complements international public law, as well as its evolution, in order to compare these systems for various purposes. There is a special focus on emerging technologies and the systemic challenges they pose to the established legal order.