Dardağan (Celtis tournefortii Lam.) bitkisinin antimikrobiyal, antioksidan ve diyabetik enzimler üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of dardagan (Celtis tournefortii Lam.) plant on antimicrobial, antioxidant and diabetic enzymes
  1. Tez No: 1005062
  2. Yazar: KÜBRA AKİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Cannabacea familyasına ait Celtis tournefortii Lam. Türünün bazı biyokimyasal bileşenleri ile antioksidan, antimikrobiyal ve enzim inhibisyon aktiviteleri belirlenmiş; ayrıca türün diyabetle ilişkili biyokimyasal hedefler üzerindeki potansiyel etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmada 2024 yılında Batman ili sınırlarından toplanan bitki materyalinden metanol, etanol, dikolorometan ve su ekstreleri hazırlanmış ve biyokimyasal analizlerde kullanılmıştır. Antioksidan kapasite, DPPH, FRAP, ABSTS ve CUPRAC yöntemleri ile incelenmiş; antimikrobiyal aktivite disk difüzyon yöntemi ile Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escheriichia coli, Klebsiella pneumoniae ve Pseudomonas aerugnisa standart şuşaları üzerinde test edilmiştir. Diyabetle ilişkili α–amilaz ve α-glukozidaz enzim inhibisyonu ile asetilkolinesteraz (AChE) inhibitör etkileri spektrofotometrik olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca potansiyometrik yaklaşımlar ile DPPH ve FRAP temelli antioksidan analizleri desteklenmiş, toplam fenolik içerik Folin-Ciocalteu yöntemi ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, Celtis tournefortii ekstraktlarının fenolik bileşiklerce zengin olduğunu, anlamlı antioksidan aktivitelere sahip bulunduğunu ve bazı mikroorganizmalara karşı inhibitör etki gösterebildiğini ortaya koymuştur. Enzim inhibisyon sonuçları, bitkinin karbonhidrat metabolizmasında görev alan sindirim enzimleri üzerinde etki gösterebildiğine işaret etmektedir. Bu sonuçlar Celtis tournefortii türünün biyokimyasal açıdan değerli bir doğal kaynak olabileceğini ve diyabet ile ilşkili tamamlayıcı tedavi yaklaşımlarında değerlendirilme potansiyeli taşıdığını göstermetedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biochemical composiition of Celtis tournefortii Lam. (Cannabaceae) together with its antioxidant, antimicrobial and enzyme inhibition activities were investigated, and the potential effects of the species on diabetes-related biochemical targets were evaluted. Plant material was collected from Batman (Türkiye) in 2024, and methanol, ethanol, dichloromethane and aqueous extracts were prepared. Antioxidant capacity was assessed using DPPH, FRAP, ABSTS, and CUPRAC assays, while antimicrobial activity was evaluated against Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, KLebsiella pneumoniae and Pseudomonas aeruginosa using the disk diffusion method. Diabetes-associated α-amylase and α-glucosidase inhibition assays together with acetylcholinesterase (AChE) inhibition were spectrophotometrically analyzed. Potentiometric approaches were also employed to support antioxidant measurements, and total phenolic content was determined using the Folin-Ciocalteu method. Findings demonstrated that Celtis tournefortiii extracts are rich in phenolic compounda, display significant antioxidant capacity, and exhibit inhibitory activity against certain microbial species. Enzyme inhibition results indicated potential effects on carbohydrate metabolism. Collectively, these results suggest that Celtis tournefortii represents a valuable natural biochemical source with potential applicability in complementary approaches to diabetes management.