Celtis tournefortii Lam. taksonunun üretimi ve peyzaj tasarımında kullanımı üzerine araştırmalar
A research on the propagation and use in landscape design of Celtis tournefortii Lam. taxon
  1. Tez No: 796457
  2. Yazar: MUTTALİP ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemizde doğal olarak yetişen ağaç türleri peyzaj tasarım çalışmalarında oldukça az kullanılmaktadır. Doğal çevreye uyum sağlamış yerel türlerin peyzaj tasarımlarında tercih edilmesi ekonomik ve ekolojik açıdan avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren Ulmaceae (Karaağaçgiller) familyasına ait Celtis tournefortii Lam. (Dardağan) bitkisinin kontrollü serada odun çeliklerinin köklenme olanakları ve tohumla üretiminde yapılan ön işlemlerin çimlenmeye olan etkisi araştırılmıştır. Tohum ve çeliklerin üretimi Selçuk Üniversitesi Yeşil Alanlar Şube Müdürlüğünde bulunan kontrollü seralarda gerçekleştirilmiştir. C. tournefortii bitkisinin odun çelikleri köklendirilirken; kontrol grubu, 3000 ppm, 6000 ppm ve 9000 ppm'lik IBA ve NAA köklendirme hormonları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tree species that grow naturally in our country are rarely used in landscape design studies. Preferring local species adapted to the natural environment in landscape designs provides economic and ecological advantages. In this study, Celtis tournefortii Lam. (Dardağan) plant rooting possibilities of wood cuttings in a controlled greenhouse and the effect of pre-treatments in seed production on germination were investigated. The propagation of seeds and cuttings was carried out in controlled greenhouses in Selçuk University Green Fields Branch Office. While rooting the wood cuttings of the C. tournefortii plant; control group, 3000 ppm, 6000 ppm and 9000 ppm rooting hormones IBA and NAA were used.