Fluxus hareketi bağlamında sanatta avangart yönelimler
Avant-garde tendencies in art within the context of the Fluxus movement
- Tez No: 1005070
- Danışmanlar: PROF. ZEKİ UMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Güzel Sanatlar, Art History, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Fluxus sanat hareketindeki avangart yönelimleri ve etkilerini ele alarak, hareketin sanatsal pratiğini ve düşünce biçimini açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel sorusu, Fluxus'un avangart bir hareket olmasının nedenleri, bu hareketin sanat ve düşünce dünyasında yarattığı dönüşümler ve etkiler üzerine çıkarımlar yapmaktır. Bu çalışma, Fluxus'un sanat ile yaşam arasındaki sınırları kaldırarak izleyiciyi pasif konumdan çıkarıp etkin bir katılımcıya dönüştürmesi ve sanatı yeniden tanımlaması doğrultusundaki avangart yaklaşımlarını ortaya koymaktadır. Araştırmada, yapıtların incelenmesi ve yorumlanması yoluyla Fluxus‟un radikal, yenilikçi ve disiplinler arası karakteri üzerine analizler yapılmıştır. Ayrıca, literatür taraması yapılarak, Fluxus‟un sanatsal bağlamda nasıl bir ilerleme ve yeniden düşünme biçimi sunduğu tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, Fluxus‟un sanatı yalnızca bir estetik araç ya da nesne olarak değil, toplumsal ve kültürel değişimin bir parçası olarak sunduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, Fluxus‟un sanatsal ve felsefi temellerini inceleyerek, hareketin 20. Yüzyıl ve sonrasındaki özgün yerini ve sanatçı ile izleyici arasındaki bağı nasıl yeniden biçimlendirdiğini ortaya koymaktadır. Fluxus hareketinin, izleyici ve sanatçı arasındaki geleneksel engelleri yıkarak, sanatı toplumun tüm alanına entegre etme mücadelesi, onun avangart aksiyonunu güçlendiren temel unsurlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the avant-garde tendencies and influences within the Fluxus art movement, shedding light on its artistic practice and mode of thought. The central research question explores the reasons why Fluxus is considered an avant-garde movement and draws conclusions regarding the transformations and impacts it has created in the world of art and thought. The study aims to uncover avant-garde impressions such as Fluxus‟ breaking down the walls between art and life, transforming the viewer into an active participant, and reshaping art. Through the examination and interpretation of artworks, the study analyzes Fluxus' radical, innovative, and interdisciplinary character. Additionally, a literature review is conducted to discuss how Fluxus offers a new way of thinking and progress in the artistic context. The findings reveal that Fluxus presents art not merely as an aesthetic tool or object but as an integral part of societal and cultural change. The study examines the artistic and philosophical foundations of Fluxus, highlighting the movement's unique position in the 20th century and beyond, and how it reshaped the relationship between the artist and the viewer. By breaking down traditional barriers between the viewer and the artist, the Fluxus movement‟s effort to integrate art into all aspects of society strengthens its avant-garde action.