Ortaokul öğrencilerinin fen ve medya okuryazarlık düzeylerinin demografik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi
An analysis of the relationship between middle school students' science and media literacy levels and demographic variables
- Tez No: 1005087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ortaokul öğrencilerinin fen ve medya okuryazarlığının demografik değişkenler açısından (cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyi) istatiksel olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi ve öğrencilerin fen ve medya okuryazarlığı hakkındaki görüşlerinin alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın nicel grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Antalya'da bulunan devlet okullarında öğrenim gören 500 ortaokul öğrencisi, nitel grubunu ise 12 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Fen Okuryazarlığına Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Eğlence Amacına Duyarlı Medya Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA ve basit korelasyon yöntemleri uygulanmıştır. Nitel veriler ise içerik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Nicel çalışma sonuçlarına göre, fen okuryazarlığında cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken; sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Medya okuryazarlığında ise sınıf düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenlerinde anlamlı farklılık görülmezken; cinsiyet ve anne eğitim düzeyi değişkenlerinde anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Ayrıca, fen ve medya okuryazarlığı arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Nitel veri çalışmasında, ortaokul öğrencileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen yanıtlar doğrultusunda, öğrencilerin fen bilimlerine yönelik ilgi ve katılım, teknolojiye yatkınlık, medya kullanımı ve medya etkileşim becerileri hakkında görüş bildirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether middle school students' science and media literacy show statistically significant differences in terms of demographic variables (gender, grade level, mother and father education level) and to assess students' views on science and media literacy. Both quantitative and qualitative research methods were used in the study. The quantitative group consisted of 500 middle school students attending public schools in Antalya during the 2024–2025 academic year, while the qualitative group consisted of 12 middle school students. The“ Attitude Scale Towards Science Literacy ”and the“ Media Literacy Scale Sensitive to Entertainment Purpose ”were used as data collection tools. Descriptive statistics, t-tests, ANOVA, and simple correlation methods were applied in the analysis of quantitative data. Qualitative data were examined using content analysis methods. According to the quantitative study results, while no significant difference was found in science literacy in terms of the gender variable, significant differences were found in the variables of grade level, mother's education level, and father's education level. In media literacy, no significant differences were observed in the variables of grade level and father's education level; however, significant differences were determined in the variables of gender and mother's education level. Furthermore, a significant difference was found between science and media literacy. In the qualitative data study, based on the responses obtained from interviews with middle school students, it was determined that students expressed their views on their interest and participation in science, aptitude for technology, media use, and media interaction skills.