Reflections on integrating social justice into lesson planning: The case of Turkish pre-service EFL teachers
Türk hizmet öncesi ELT öğretmenlerinin sosyal adalet temaları üzerindeki ders planlama prosedürünün yansımalarının analizi
- Tez No: 1005086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BURHAN HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu nitel durum çalışmasının amacı, ders kitaplarının kullanımının, hizmet öncesi Türk İngilizce öğretmenlerinin küresel konuları ders planlarına entegre etmelerini nasıl etkilediğini ve hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin küresel konularla ilgili ders planlarının kalitesini şekillendiren faktörlerin neler olduğunu ortaya çıkarmaktı. Araştırma sorularını yanıtlamak için temel bir nitel araştırma tasarımı benimsenmiştir. Dört hizmet öncesi İngiliz Dili Eğitimi lisans öğrencisi, UB“İngilizce B”adlı ders kitabından dört tema hakkında dört ders planı hazırladı. Bu ders kitabı çeşitli sosyal adalet temalarını içermekte ve hem öğrencilere hem de öğretmenlere küresel farkındalık kazandırmayı amaçlamaktadır. Katılımcılardan, ders planlama sürecinde yaşadıkları deneyimleri sesli kayıtlarla yansıtmaları istendi. Ayrıca, ders planlama süreci başlamadan önce ve ders planlama süreci sonunda çevrimiçi yarı yapılandırılmış bir odak grup görüşmesi yapıldı. Ders planlama sürecinin sonunda katılımcılardan, e-posta ile gönderilen bazı soruları yanıtlayarak deneyimi bütün olarak değerlendirmeleri istendi. Sonuçlar, hizmet öncesi İngilizce Öğretmenliği adaylarının, güvenilir bir kaynağa sahip olmalarına rağmen ders planlarını uygulamakta zorluk yaşadıklarını gösterdi. Bu zorluğu yaşamalarının temel nedeninin, sosyal adalet hakkında içerik bilgisine sahip olmamaları olduğu ve bunun sonucunda planlarına amaçlanan eleştirel düşünme etkinliklerini yansıtamadıkları belirlenmiştir. Bu deneyimin katılımcılarda yarattığı huzursuzluk ve kaygı, ders planlarına yansımıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study aimed to find out how the use of coursebooks influenced pre-service Turkish EFL teachers' integration of global issues into their lesson plans and what factors shaped the quality of the pre-service EFL teachers' lesson plans on global issues. A basic qualitative research design was adopted to address the research questions. Four pre-service ELT undergraduate teachers prepared four lesson plans about four themes from IB English B coursebook which includes various social justice themes and aims to provide both students and teachers global awareness. The participants were asked to reflect their experiences during lesson planning procedures in audio recordings. Besides, a semi-structured focus group interview was conducted online before the lesson planning process began and also at the end of lesson planning procedure, At the end of lesson planning, the participants were asked to evaluate the experience as a whole by answering some questions sent via email.The results showed that pre-service ELT teachers had difficulty in implementing lesson plans even though they had a reliable resource at their disposal. It has been determined that the main reason why they experienced this difficulty is that they did not have content knowledge about social justice and as a result, they were unable to reflect the intended critical thinking activities into their plans. The uneasiness and tensions that this experience caused the participants were reflected in the lesson plans.