Autism through the lens of Lacanian psychoanalysis: A qualitative study
Lacanyen psikanaliz merceğinden otizm: Nitel bir çalışma
- Tez No: 1005088
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET CANBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, otizmi Lacanyen psikanalitik bir çerçeve içinde ele alarak, yetiĢkin otizminde regülasyonun, bedensel deneyimin ve toplumsal bağın nasıl örgütlendiğini incelemektedir. Çalışma, otistik yetiĢkinlerle yapılan derinlemesine nitel görüĢmelere dayanmaktadır. Sosyal iliĢkiler, duyusal hassasiyet, masking ve tanı deneyimleri, kuramla iliĢkili yorumlayıcı bir yaklaşımla yürütülen refleksif tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiĢtir. Bulgular, regülasyonun rim oluşumları, tekrarlayıcı pratikler, teknik destekler ve dil ile toplumsal normlarla kurulan sentetik bağlar aracılığıyla sürdürüldüğünü göstermektedir. Bu düzenekler, bedensel sınırlama ve ilişkisel sürekliliği desteklerken, aynı zamanda önemli ölçüde çaba gerektirmektedir. Katılımcı anlatıları, tanının yaĢam anlatılarını yeniden örgütlemedeki rolünü ve kişinin kendisini anlamlandırma biçimleri üzerindeki etkisini de ortaya koymaktadır.Bu çalışma, klinik anlatıları unary trait, jouissance ve rim gibi Lacanyen kavramlarla ilişkilendirerek, psikanalitik otizm literatürüne katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines autism through a Lacanian psychoanalytic framework, focusing on how regulation, bodily experience, and social linkage are organized in adult autism. Based on in-depth qualitative interviews with autistic adults, the study explores experiences of social relations, sensory sensitivity, masking, and diagnosis. Data were analyzed using reflexive thematic analysis with a theory-informed interpretative approach. The findings show that regulation is sustained through specific arrangements involving rim formations, repetitive practices, technical supports, and synthetic engagements with language and social norms. These arrangements support bodily containment and relational continuity while requiring considerable effort. Participants' accounts also highlight the role of diagnosis in reorganizing life narratives and shaping self-understanding.By integrating clinical material with Lacanian concepts such as unary trait, jouissance, and rim, the study contributes to psychoanalytic approaches to autism.