Katarakt cerrahisinde kitapçık destekli taburculuk eğitiminin hastaların ameliyat sonrası konfor düzeyine etkisi
The effect of booklet-supported discharge education on patients' postoperative comfort levels following cataract surgery
  1. Tez No: 1005096
  2. Yazar: ŞEVVAL SİNEM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DUDU KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Katarakt Cerrahisinde Kitapçık Destekli Taburculuk Eğitiminin Hastaların Ameliyat Sonrası Konfor Düzeyine Etkisinin İncelenmesi Amaç: Çalışmamız, Şırnak Devlet Hastanesi göz kliniğinde ameliyat sonrası hastalara verilen kitapçık destekli eğitim ile ameliyat sonrası standart eğitim verilen hastaların ameliyat sonrası konfor düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırmanın evreni Şubat 2025- Eylül 2025 tarihleri arasında Şırnak Devlet Hastanesi'nde Göz Hastalıkları Kliniği'nde ameliyat olan 150 katarakt hastası oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise katarakt ameliyatı olan, çalışmaya katılmayı kabul eden, iletişim kurmada herhangi bir engeli bulunmayan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan tüm hastalar 75 girişim, 75 kontrol grubu olmak üzere oluşturulmuştur. Etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra çalışmaya dahil etme kriterlerine uyan hastalara gerekli açıklamalar yapılarak yazılı izinleri alındı. Eğitim öncesinde hastalara sosyodemografik verileri içeren veri toplama formu ve sonrasında Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) formu dolduruldu. Hastalara verilen eğitim ve formlar yüz yüze görüşme yöntemi ile verildi, veri toplama yaklaşık 10-15 dakika sürdü. Hastaların ameliyat sonrası 1. Hafta muayenelerine geldiklerinde yine yüz yüze görüşme yöntemi ile GKÖ tekrar dolduruldu ve sonuçlar karşılaştırıldı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi, Medcalc v23.3 (Ostend, Belçika) ile yapıldı. Normallik dağılımının incelenmesi amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi uygulandı. Normallik dağılımına uyan değişkenler ortalama ve standart deviasyon ile, parametrik olmayan değişkenler ise medyan (minimum-maksimum) ile ifade edildi. Gruplar arası karşılaştırma için Mann-Whitney U testi kullanıldı. Grup içi birinci gün- birinci hafta karşılaştırması için Wilcoxon testi kullanıldı. İstatistiksel analizler sonucunda p değeri 0,05'ten küçük olan sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: İlgili bulgular tablolar halinde sunulmuş, toplam ve alt boyutlara yönelik sonuçlar yorumlanmıştır. Gruplar arası demografik özellikler karşılaştırıldığında iki grup arasında dağılımın homojen olduğu, gruplar arası anlamlı fark tespit edilmediği belirtilmiştir (p0,05). Hastalara ameliyat sonrası eğitim verildikten sonra 7. Gün GKÖ puanları karşılaştırıldığında fiziksel, psikospritüel, sosyokültürel ve konfor ölçek toplam puanlarında istatiksel olarak anlamı yüksek sonuçlar elde edilmiştir (p0,05). Özellikle kitapçık destekli eğitim verilen işlem grubunda 0. gün ve 7. gün arası GKÖ toplam puanlarında %16,4'lük artış olduğu, kontrol grubunda ise bu artışın %6,1 oranında artış olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Hastaların gereksinimlerine yönelik hazırlanan, klinik uygulaması pratik ve hastaların ameliyat sonrası dönemi kolaylaştırıcı ulaşılabilir materyallerin kullanımının, hastaların ameliyat sonrası konfor düzeylerini arttırmada önemli bir araç olarak kullanılmasının anlamlı bir fark yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Effect of Booklet-Supported Discharge Education on Patients' Postoperative Comfort Levels Following Cataract Surgery Objective: This study was conducted to compare the effects of booklet-supported discharge education and standard verbal education provided to patients after cataract surgery on postoperative comfort levels in the Ophthalmology Clinic of Şırnak State Hospital. Methods: The study population consisted of 150 patients who underwent cataract surgery at the Ophthalmology Clinic of Şırnak State Hospital between February 2025 and September 2025. The sample included a total of 150 patients, comprising 75 patients in the intervention group and 75 patients in the control group, who agreed to participate voluntarily and had no communication barriers. Following the approval of the ethics committee and institutional permissions, written informed consent was obtained from eligible participants. Before the education, a sociodemographic data collection form and the General Comfort Questionnaire (GCQ) were administered. Education and data collection were conducted through face-to-face interviews and took approximately 10–15 minutes. The GCQ was re-administered during the postoperative first-week follow-up visits, and the results were compared. Data analysis was performed using MedCalc v23.3 (Ostend, Belgium). Normality of data distribution was assessed using the Kolmogorov–Smirnov test. Variables with normal distribution were expressed as mean ± standard deviation, while non-normally distributed variables were expressed as median (minimum–maximum). The Mann–Whitney U test was used for between-group comparisons, and the Wilcoxon test was used for within-group comparisons between the first day and the first week. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: The findings were presented in tables and evaluated in terms of total and subscale scores. No statistically significant differences were found between the groups in terms of demographic characteristics, indicating a homogeneous distribution (p>0.05). After postoperative education, statistically significant increases were observed in physical, psychospiritual, sociocultural, and total comfort scores on the seventh postoperative day (p<0.05). In the intervention group receiving booklet-supported education, the total comfort score increased by 16.4% between day 0 and day 7, whereas this increase was 6.1% in the control group. Conclusion: The use of written and visual discharge education materials prepared according to patients' needs, which are practical in clinical settings and facilitate the postoperative period, was found to be an effective and significant approach in enhancing postoperative comfort levels.