Orta öğretim imam hatip öğrencilerinin görsel sanatlar dersine ilişkin tutumları:“İstanbul ili Pendik ilçesi örneği”
Attitudes of secondary education imam hatip students towards visual arts lessons: The case of Pendik district, Istanbul
- Tez No: 1005116
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN MERCAN KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerin Görsel Sanatlar dersine ilişkin tutumlarının incelenmesini amaçlayan bu çalışma 2023 – 24 eğitim ve öğretim yılının İstanbul Pendik ilçesinde öğrenim gören 558 (350 erkek, 208 kız) imam hatip ortaokulu öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın problem cümlesi“İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin Görsel Sanatlar dersine olan tutum puanları (ölçek toplamı ve alt boyutlar) ne derecededir?”olarak saptanmıştır. Ayrıca öğrencilerin Görsel Sanatlar dersine olan tutumlarında cinsiyete göre anlam farklılığı olup olmadığına bakılmıştır. Bununla birlikte yaptığımız araştırmada, öğrencilerin Görsel Sanatlar dersine yönelik ilgi ve tutumlarının yeni müfredatın kazanımlarına uygun olarak ders süreci boyunca nasıl bir değişim gösterdiği incelenmiştir. Araştırma kapsamındaki eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin görsel sanatlar dersine olan bakış açıları, derse olan ilgi ve tutumları, dersin öncesi ve sonrasında öğrencilerin görüşleri üzerine elde ettiğimiz veriler nicel çalışmamız kapsamında değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucu İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin Görsel Sanatlar dersine olan tutumlarının -Orta- düzeyde olduğu tespit edilmiş, yine aynı şekilde cinsiyet ile ilgili tutum puanı arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak araştırma için kullandığımız tutum ölçeğindeki verilerin genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the attitudes of students studying at Imam Hatip Secondary Schools towards Visual Arts lessons, was conducted during the 2023–2024 academic year with 558 Imam Hatip secondary school students (350 male and 208 female) in the Pendik district of Istanbul. The research problem of this study was determined as:“What is the level of attitudes of students studying at Imam Hatip Secondary Schools towards Visual Arts lessons?”Additionally, it was examined whether there is a significant difference in students' attitudes towards Visual Arts lessons based on gender. Furthermore, the study investigated how students' interest and attitudes towards Visual Arts lessons changed throughout the course process in line with the objectives of the new curriculum. The perspectives, interests, and attitudes of students towards Visual Arts lessons, as well as their opinions before and after the lessons, were evaluated within the scope of our quantitative study. The analyses revealed that Imam Hatip Secondary School students' attitudes towards Visual Arts lessons were at a 'moderate' level, and no significant differences were found between gender-based attitude scores. Moreover, a general evaluation of the data obtained through the attitude scale used in the research was conducted.