I . Dünya Savaşı sonrası değişen dünya düzeni ekseninde itilaf devletlerinin Türk boğazları ve Karadeniz'deki uygulamaları (1918-1923)
Practises of entente states in the Turkish straits and Black Sea on the axis of the changing world order after The First World War (1918-1923)
- Tez No: 1005117
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti, ateşkes istemesi sonucunda I. Dünya Savaşı'ndan çekilerek mağlup devlet statüsüne geçmiştir. 30 Ekim 1918 tarihinde İtilâf Devletleri ile Mondros Mütarekesi imzalanarak I. Dünya Savaşı Osmanlı Devleti için son bulmuştur. Mütareke maddeleri İtilâf Devletlerinin işgallerine yasal zemin hazırlamak için oluşturulmuştu. Ancak mütarekenin imzalanmasının ardından İtilâf Devletleri uluslararası hukuka aykırı olacak şekilde işgal uygulamalarını gerçekleştirmeye başlamıştır. İtilâf Devletleri, Ortadoğu'daki sömürgelerine giden yolları kontrol altına alabilmek, Kafkas demiryolları ve petrol rezervlerine sahip olabilmek amacıyla özellikle Türk Boğazlarına ve Karadeniz Bölgesi'ne önem veriyordu. Müttefiklerin Osmanlı Devleti üzerindeki stratejik noktaları paylaşma yolunda anlaşmazlık yaşamaları çıkar çatışmalarını derinleştirmiştir. 19 Mayıs 1919'dan itibaren Anadolu'da etkisini gösteren Millî Mücadele'de Türklerin Batı Cephesi'nde zaferler kazanmasıyla süreç İtilâf Devletleri aleyhine işlemiş, Müttefikler arasındaki bloklaşmalar daha belirgin bir şekilde görülmeye başlanmıştır. Bu çalışmada İtilâf Devletlerinin Türk Boğazları ve Karadeniz Bölgesi'ndeki işgal uygulamaları, buna karşı İstanbul Hükümeti'nin tutumu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti'nin işgallere karşı tepkileri ve aldığı önlemler, Mondros Mütarekesi'nin ilk üç maddesi içerisinde ele alınarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of the Ottoman Empire's request for an armistice, it withdrew from the First World War and became a defeated state. On October 30, 1918, the Moudros Armistice was signed with the Entente Powers, and the First World War came to an end for the Ottoman Empire. The armistice clauses were created to prepare the legal basis for the invasions of the Entente States. However, after the signing of the armistice, the Entente States began to carry out occupation practises in violation of international law. The conflicts of interest between the Allied Powers, which attached particular importance to the Turkish Straits and the Black Sea region, to share strategic points on the Ottoman Empire, in order to control the roads leading to their colonies in the Middle East, to have Caucasian railways and oil reserves, deepened the conflicts of interest. After the Turks won victories on the Western Front in the National Struggle, which had its effect in Anatolia since 19 May 1919, the process worked against the Entente Powers, and the blocks between the Allies began to be seen more clearly. In this study, the occupation practices of the Entente States in the Turkish Straits and the Black Sea region, the attitude of the Istanbul Government towards it, the reactions of the Government of the Grand National Assembly of Turkey to the invasions and the measures taken by it will be examined by considering the first three articles of the Moudros Armistice.