Pirinç ve mısır kaynaklı maltodekstrinlerin L-glutamin ile kombinasyonlarının HT-29 kolon kanseri ve J774 makrofaj hücre hatlarında in vitro antiinflamatuar ve sitotoksik etkilerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the in vitro anti-inflammatory and cytotoxic effects of rice and corn-derived maltodextrins combined with L-glutamine
  1. Tez No: 1005127
  2. Yazar: ZEHRA SORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Kolon kanseri, gelişiminde genetik, çevresel ve metabolik faktörlerin yanı sıra kronik inflamasyonun da rol oynayabildiği bir hastalıktır. Bu hasta grubunda kullanılan enteral beslenme ürünlerinde, karbonhidrat polimerleri ve amino asitlerin bir arada bulunması; besin ögelerinin hücresel etkilerinin birlikte değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, enteral ürünlerde karbonhidrat kaynağı olarak yaygın kullanılan farklı nişasta kaynaklı maltodekstrinlerin L-glutamin ile birlikte kullanımının J774 makrofaj ve HT-29 kolon kanseri hücreleri üzerindeki etkileri in vitro olarak incelenmiştir. Hücrelere maltodekstrin ve glutamin (10–320 µg/ml) ve bu aralığın üzerinde tek başına ve kombinasyon halinde uygulanmıştır. Antiinflamatuar potansiyel etki nitrik oksit (NO) ve IL-10 düzeyleri üzerinden, hücre canlılığı ise MTT analizi ile değerlendirilmiştir. Her iki maltodekstrin de tüm dozlarda makrofajlarda NO üretimini önemli düzeyde azaltmıştır (p<0,05). L-glutamin tek başına sınırlı etki gösterirken, maltodekstrin + L-glutamin kombinasyonlarında NO baskılanmasının güçlendiği ve IL-10 düzeylerinin önemli şekilde arttığı saptanmıştır (p<0,05). HT-29 kolon kanseri hücrelerinde maltodekstrinler hücre canlılıklarında artış göstermemiştir. Buna karşın, 584 µg/ml L-glutamin dozu kolon kanseri hücre canlılığını artırmış; bu artış maltodekstrinlerin varlığında baskılanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak, maltodekstrinlerin nişasta kaynağına bağlı olarak tek başına antiinflamatuar potansiyel etki gösterebildiği ve L-glutamin ile birlikte uygulandığında bu etkinin güçlendiği ortaya konmuştur. Ayrıca, L-glutaminin kolon kanseri hücrelerindeki hücre canlılığındaki artırıcı etkisinin maltodekstrin varlığında baskılanması, enteral beslenme formülasyonlarında kullanılan karbonhidrat ve protein kaynaklarının hücresel etkilerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is a disease in whose development chronic inflammation may play a role in addition to genetic, environmental, and metabolic factors. In enteral nutrition products used in this patient group, the coexistence of carbohydrate polymers and amino acids necessitates the evaluation of the combined cellular effects of these nutrients. In this study, the in vitro effects of different starch-derived maltodextrins, commonly used as carbohydrate sources in enteral products, in combination with L-glutamine on J774 macrophages and HT-29 colon cancer cells were investigated. Cells were treated with maltodextrin and glutamine (10–320 µg/mL), as well as doses above this range, alone and in combination. Anti-inflammatory potential was assessed through nitric oxide (NO) and IL-10 levels, while cell viability was evaluated by MTT analysis. Both maltodextrins significantly reduced NO production in macrophages at all doses (p<0.05). While L-glutamine alone showed a limited effect, the suppression of NO was enhanced and IL-10 levels were significantly increased in the maltodextrin + L-glutamine combinations (p<0.05). In HT-29 colon cancer cells, maltodextrins did not increase cell viability. In contrast, 584 µg/mL L-glutamine increased colon cancer cell viability; however, this increase was suppressed in the presence of maltodextrins (p<0.05). In conclusion, maltodextrins, depending on their starch source, were able to exert anti-inflammatory potential when used alone, and this effect was enhanced when combined with L-glutamine. Furthermore, the suppression of the L-glutamine-induced increase in colon cancer cell viability in the presence of maltodextrins indicates that the cellular effects of carbohydrate and protein sources used in enteral nutrition formulations should be evaluated together