Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği kliniğindegörevli asistanlarının egzersiz reçetesi düzenleme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes, and behaviors of residents working at the Family Medicine Clinic of Adana City Training and Research Hospital regarding the prescription of exercise
- Tez No: 1005128
- Danışmanlar: DR. MERTHAN TUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Bu çalışma, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinde görevli asistanlarının egzersiz reçetesi düzenleme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirilip birinci basamakta egzersiz reçetesi ve fiziksel aktivite danışmanlığı konusunun önemini ortaya koymayı hedeflemektedir. Materyal ve Metot: Araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 25.09.2025 tarihli, 17/729 sayılı etik onayı ile Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem 103 kişi olarak hesaplanmış ve çalışmaya 103 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler ve kendi fiziksel aktivite düzeyleri ile ilgili soruların yanı sıra, egzersiz reçetesi düzenleme konusunda tutumlarının, davranışlarının ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen soruların da dahil olduğu bir anket formu uygulanmıştır. Veriler istatistiksel paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %63,1'i erkektir ve %67'si düzenli fiziksel aktivite yaptığını belirtmiştir. Katılımcıların %15,5'i hiç egzersiz danışmanlığı yapmadığını, %37,9'unun hiç egzersiz reçetesi düzenlemediğini bildirmiştir. Katılımcıların %53,4'ü kendini egzersiz reçetesi düzenleme konusunda yetersiz bulduğunu ve %32'si eğitim alması hâlinde her zaman reçeteleme yapabileceğini belirtmiştir. Bilgi düzeyi testinde genel doğru yanıt ortalaması 20 puan üzerinden 13 ±2,941 puan olup en yüksek başarı motivasyon stratejileri (%96,1), en düşük başarı ise egzersiz yoğunluk hesaplaması (%12,6) olmuştur. Sonuçlar: Aile hekimleri kronik hastalıkların yönetiminde birincil öneri olan egzersiz gibi sağlıklı yaşam tarzı düzenlemeleri konusunda kritik bir konuma sahiptir. Çalışmamızda, egzersiz danışmanlığı uygulamalarının çoğunlukla kısa süreli ve düşük orta sıklıkta olduğu, egzersiz reçetesi düzenleme oranlarının ise danışmanlık oranlarına göre belirgin şekilde düşük olduğu saptanmıştır. Genel anlamda aile hekimliği asistanlarının egzersiz reçetesi konusunda farkındalıklarının yeterli, fakat uygulama becerilerinin ve özgüvenlerinin sınırlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aims to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of residents working at the Family Medicine Clinic of Adana City Education and Research Hospital regarding exercise prescription and to highlight the importance of exercise prescription and physical activity counseling in primary care. Materials and Methods: The study was conducted at the Family Medicine Clinic of Adana City Training and Research Hospital with ethical approval dated September 25, 2025, numbered 17/729, from the Clinical Research Ethics Committee of Adana City Training and Research Hospital, Health Sciences University. The sample size was calculated as 103 individuals, and 103 participants were included in the study. Participants completed a questionnaire that included questions about their sociodemographic information and their own physical activity levels, as well as questions designed to determine their attitudes, behaviors, and knowledge levels regarding exercise prescription. The data were analyzed using statistical software. Results: 63.1% of participants are male, and 67% reported engaging in regular physical activity. 15.5% of participants reported never having provided exercise counseling, and 37.9% reported never having prescribed exercise. 53.4% of participants considered themselves inadequate in prescribing exercise, and 32% stated that they would always be able to prescribe exercise if they received training. In the knowledge level test, the overall average correct answer score was 13 ±2.941 points out of 20, with the highest success rate in motivation strategies (96.1%) and the lowest success rate in exercise intensity calculation (12.6%). Conclusions: Family physicians play a critical role in promoting healthy lifestyle changes, such as exercise, which is the primary recommendation for managing chronic diseases. Our study found that exercise counseling practices are mostly short-term and low to moderate in frequency, while exercise prescription rates are significantly lower than counseling rates. Overall, family medicine residents were found to have adequate awareness of exercise prescription, but their implementation skills and confidence were limited.