Uluslararası Para Fonu (IMF) ilişkileri
Turkish-IMF relations
  1. Tez No: 100513
  2. Yazar: HASAN ALPAGU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESFENDER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hemen hepsinde ekonomik kriz ve istikrar deyince akla ilk olarak Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund-IMF) gelmektedir. Bu genelleme ülkemiz için de geçerlidir. Gerçekten de IMF'nin kuruluşundan sadece iki yıl sonra Fon'a üye olan Türkiye sürekli IMF ile temas halinde olmuştur. Bu amaçla“Türkiye-IMF İlişkileri”başlığıyla ele aldığımız çalışmamızı sistematik bir bütün halinde sunabilmek için öncelikle, IMF'nin kuruluş ve başlıca işlevlerini ele almaya çalıştık. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar ki ekonomik yapılanma sürecini analiz ettik. Bu amaçla çalışmamız öncelikle IMF'nin teori ve uygulamalarına içerik kazandıracak alt başlıklara ayrılmıştır. Sonra sistemin genel unsurları ile bir çerçeve oluşturulup uluslararası sistemin işleyişinden bahsedilmiştir. Son olarak da Türkiye'nin uluslararası sistem içindeki durumu, ekonomi politikasının biçimlenme süreci ve cumhuriyetten günümüze ekonomide istikrar arayışları ve 1947 yılında IMF' ye üye olduktan sonraki IMF'li yılları ve buna bağlı olarak uygulamaya konulan IMF destekli istikrar politikaları analiz edilmiştir. Çalışmamızda vardığımız sonuç ise IMF gibi uluslararası parasal sorunlara eğilen bir kurumun varlığının kaçınılmaz olduğudur. Türkiye, yapısal sorunlarını bir çözüme kavuşturmadığı sürece ekonomik krizler zaman zaman nüksedecektir. Bunun sonucu olarak, Türkiye her ekonomik kriz sonrasında dış kaynak bulabilmek için IMF ile yeniden bir Stand By düzenlemesine gitmek zorunda kalacaktır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In almost all of the underdeveloped and developing countries, International Monetary Fund is the first thing which comes to one's mind whenever an economical crisis and/or a stabilization is spoken of. This generalization holds true for our country too. As a matler of fact, two years after the foundation of IMF, Turkey became a full member of the Fund and has been continuously in close contact with IMF. Mainly dealing with“Turkish-IMF Relations”, my work, first of all, takes up the framework of IMF and its overall objectives, in a systematical integrity. After this, I analysed the Turkish trend on economical stracture from the foundation of the Turkish Repablic up to our times. For this purpose, my work was split up into some subtitles which will bring a content to the theory and the practices of IMF. Then mentioned about the working of the international system after constituting a frame in relation with the general elements of the system. And finally, I analysed the Turkey's status within the international system and the process of taking shape of its economical policy and its seeking after a stabilization from the early days of the Republic upto our times and also the years with IMF after Turkey's becoming a member of the Fund in 1947 and its stability policies backed up by IMF. The result I have reached through my work is that an establishment like IMF which deals with international monetary problems is an inevitable assets. Unless otherwise Turkey works out its structural problems, economical crisis will continue to recur from time to time. As the result of this fact, Turkey might have to make a serial of arrangement with IMF in the wake of every possible economical crisis in order just to find a foreign source. IV