Piyasa yapısını belirleyen faktörler, performansın ölçümü ve Türkiye imalat sanayiinde bir uygulama
The Determinants of market structure, measures of performance and an application in the Turkish manufacturing industry
- Tez No: 100514
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SADİ UZUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Piyasalar, sahip oldukları yapı, davranış ve performans özelliklerine göre tam rekabet ile monopol arasında sıralanabilir. Bu piyasalarda faaliyet gösteren firmaların kârlılıkları da birbirinden farklıdır. Firmaların eksik rekabet şartlarındaki faaliyetleriyle ilgili olan bu analiz, endüstriyel ekonominin ana konusudur. Bu çalışmanın amacı da, piyasa yapılarının, hangi faktörlerin etkisiyle şekillendiğinin araştırılmasıdır. Birinci bölümde, giriş engelleri, birleşme, yoğunlaşma ve reklam olarak dört temel faktörün piyasa yapılarının belirlenmesindeki etkileri ele alınmaktadır. İkinci bölümde, kârlılıkların ölçülmesinde kullanılan yöntemler incelenmektedir. Endüstri yapısı ve performans arasındaki ilişkiyle ilgili olan yapı- davranış-performans paradigması üçüncü bölümü oluşturmaktadır. Çalışmanın son bölümü, Türk İmalat Sanayii ile ilgili bir uygulamayı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Markets are ranged from pure competition to monopoly according to their structure, behaviour, and performance. Operated in these markets firms' profitability is different each other. This analysis which is related firms in imperfect competition is industrial economies' essential topic. Main purpose of this study to determine which factors effects market structures. Four factors that are entry barriers, merger, concentration, and advertising effects market structures are analysed in the first section. The second section is investigated methods measuring of profitability. Structure-conduct-performance paradigm which is related industry structure and performance constitutes the third section. The last section of this study includes an application concerned with Turkish Manufacturing Industry.