18-20 yaş arası erkeklerde 8 hafta boyunca uygulanan EMOM ve Tabata yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanların fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of 8 weeks of EMOM and Tabata high-intensity interval training on physical fitness parameters in males aged 18-20
  1. Tez No: 1005134
  2. Yazar: ALİ RIZA KARAYAĞMURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA BAYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18-20 yaş arası genç yetişkin erkeklerde 8 hafta boyunca uygulanan EMOM (Every Minute on the Minute) ve Tabata yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman yöntemlerinin fiziksel uygunluk parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda EMOM ve Tabata antrenman yöntemlerinin dayanıklılık, kuvvet ve genel fiziksel uygunluk üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması, antrenman öncesi ve sonrası dayanıklılık performans testleri (şınav, mekik, barfiks, durarak sıçrama testi) ile katılımcıların fiziksel gelişimlerinin ölçülmesi, hangi antrenman yönteminin (EMOM veya Tabata) fiziksel uygunluk parametrelerini daha fazla iyileştirdiğinin belirlenmesi ve her antrenman seansı sonrası katılımcıların algıladıkları zorluk düzeylerinin kaydedilerek antrenmanların subjektif etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda araştırmaya Ankara ilinde yaşayan ve düzenli olarak egzersiz yapan 18-20 yaş grubundaki 60 erkek katılımcı dahil edilmiştir. Araştırma öncesi katılımcıların boy, vücut ağırlıkları, vücut kitle indeksi, maksimal oksijen tüketim (Vo2max) seviyeleri, şınav, mekik, barfiks ve durarak sıçrama dereceleri ölçümleri yapılmıştır. 8 haftalık süre sonrası bu değerler yeniden ölçülmüştür. Her ölçümde katılımcıların maksimal kalp atım hızları kaydedilmiştir. 30 katılımcıya EMOM (Every Minute on the Minute) yöntemi ile haftada 3 gün 8 farklı hareketten oluşan kuvvet antrenmanı ve 30 katılımcıya Tabata yöntemi ile haftada 3 gün 8 farklı hareketten oluşan kuvvet antrenmanı uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre EMOM ve Tabata antrenmanlarının fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisi değerlendirildiğinde, her iki antrenman grubunun da fiziksel uygunluk parametreleri üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu görülmektedir. Ancak gruplar arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığına yönelik analiz sonuçları değerlendirildiğinde, gruplar arası farklılığın vücut ağırlığı, VKİ ve durarak uzun atlama parametreleri üzerinde anlamlı bir ilişkinin olduğu, algılanan zorluk düzeyi, maksimal nabız düzeyi ve motivasyon düzeyi üzerinde gruplar arası anlamlı bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of EMOM (Every Minute on the Minute) and Tabata high-intensity interval training methods applied for 8 weeks on physical fitness parameters in young adult males between the ages of 18-20. In this context, it is aimed to compare the effects of EMOM and Tabata training methods on endurance, strength and general physical fitness, to measure the physical development of the participants by pre- and post-training endurance performance tests (push-ups, sit-ups, chin-ups, standing jump test), to determine which training method (EMOM or Tabata) improves the physical fitness parameters more and to evaluate the subjective effects of the trainings by recording the difficulty levels perceived by the participants after each training session. In this context, 60 male participants aged 18-20 living in Ankara and exercising regularly were included in the study. Before the study, the participants' height, body weight, body mass index, maximal oxygen consumption (Vo2max) levels, push-ups, sit-ups, chin-ups and standing jump degrees were measured. After 8 weeks, these values were measured again. The maximal heart rates of the participants were recorded in each measurement. EMOM (Every Minute on the Minute) method consisting of 8 different movements 3 days a week was applied to 30 participants, and Tabata method consisting of 8 different movements 3 days a week was applied to 30 participants. According to the research results, when the effects of EMOM and Tabata training on physical fitness parameters were evaluated, it was seen that both training groups had a positive effect on physical fitness parameters. However, when the analysis results were evaluated to determine whether there was a significant difference between the groups, it was determined that there was a significant relationship between the differences between the groups on body weight, BMI and standing long jump parameters, and there was no significant relationship between the groups on perceived difficulty level, maximal heart rate level and motivation level