Oğul otu (Melissa officinalis L.) bitkisinin kimyasal içerikleri ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of chemical contents and biological activities of lemon balm (Melissa officinalis L.) plant
  1. Tez No: 1005151
  2. Yazar: ÖZKAN KARAKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Melissa officinalis L. bitkisinin antioksidan, antimikrobiyal, fenolik bileşen ve uçucu yağ profilleri bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Araştırmada ilk olarak bitkinin metanolik ekstraktı hazırlanmış ve antioksidan kapasitesi çeşitli spektrofotometrik yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre toplam fenolik madde içeriği 7.78±0.43 mg GAE/g, toplam flavonoid içeriği ise 5.09±0.06 mg kuersetin/g olarak belirlenmiş; bu değerler oğul otunun yüksek fenolik zenginliğini ve buna bağlı antioksidan potansiyelini ortaya koymuştur. DPPH● analizi sonucunda IC₅₀ değerinin 0.91 mg/mL olması, bitkinin güçlü radikal süpürme kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca FRAP ve CUPRAC analizlerinden sırasıyla 0.13 μmol FeSO 4 .7H 2 O/g numune ve 0.65 mmol TEAC/g değerleri elde edilmiştir. Antimikrobiyal analizlerde Melissa officinalis L. metanolik ekstraktının bakteri ve maya türlerine karşı 2000–4000 µg/mL aralığında değişen MİK değerleri sergilediği belirlenmiştir. Özellikle Candida albicans ve Candida krusei üzerinde 2000 µg/mL düzeyinde, Candida glabrata üzerinde ise 4000 µg/mL düzeyinde antifungal aktivite gözlenmesi, oğul otunun maya türlerine karşı seçici bir etki gösterebileceğini düşündürmektedir. GC-MS analizleri sonucunda toplam 27 uçucu yağ bileşiği tanımlanmış; menthalactone, (Z)-anethole, pentadecanolide, isoisopulegol, menthone ve limonene en baskın bileşenler olarak saptanmıştır. HPLC-UV analizinde ise standart fenoliklerden yalnızca klorojenik asit belirlenmiş ve miktarı 45.52 ppm (%40.3) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant, antimicrobial, phenolic compound, and essential oil profiles of Melissa officinalis L. were evaluated with a holistic approach. The plant material was first subjected to extraction using methanol, and its antioxidant capacity was analyzed by various spectrophotometric methods. The total phenolic content was determined as 7.78±0.43 mg GAE/g, and the total flavonoid content as 5.09±0.06 mg quercetin/g. These values demonstrate the high phenolic content and associated antioxidant potential of lemon balm. The IC₅₀ value of 0.91 mg/mL as a result of DPPH● analysis indicated that the plant has a strong radical scavenging capacity. Furthermore, FRAP and CUPRAC analyses yielded values of 0.13 μmol FeSO 4 .7H2O/g sample and 0.65 mmol TEAC/g, respectively. Antimicrobial analyses revealed that the methanolic extractive of Melissa officinalis L. exhibited MIC values ranging from 2000 to 4000 µg/mL against bacteria and yeast species. Antifungal activity was observed especially against Candida albicans and Candida krusei at 2000 µg/mL, and against Candida glabrata at 4000 µg/mL, suggesting that lemon balm may have a selective effect against yeast species. GC-MS analyses identified a total of 27 essential oil compounds; menthalactone, (Z)-anethole, pentadecanolide, isoisopulegol, menthone, and limonene were the most dominant components. HPLC-UV analysis identified only chlorogenic acid among standard phenolics, and its amount was calculated as 45.52 ppm (40.3%).