Cladophora sp. ve Microcystis sp. alglerinin biyolojik gübre olarak, oğul otu (Melissa officinalis L.) bitkisinin gelişimi ve büyümesi üzerine etkisi
Cladophora sp. and Microcystis sp. algae as a biological fertilizer, on the development and growth of Lemon Balm (Melissa officinalis L.)
  1. Tez No: 937187
  2. Yazar: MERYEM KARAÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma oğul otu (Melissa officinalis L.) türünün en uygun yetiştirme ortamlarının geliştirilmesi ve belirlenmesi amacıyla, Cladophora sp. ve Microcystis sp. alg gübrelerinin altı farklı kuru dozu (Kontrol, %0.2; %0.4; %0.6; %0.8; %1) ve karışımları ise (%50+%50 olarak) toprağa sıvı olarak üç defa uygulanmıştır. Deneme üç tekerrürlü olarak 13.10.2022 ile 12.06.2023 tarihleri arasında Biyoloji Bölümü Serası'nda 7 litrelik saksılarda yapılmıştır. Araştırma sırasında oğul otu kalitesinin bazı ayırt edici özelliklerinden olan; en kısa ve en uzun dal uzunluğu, yaş ve kuru aksam ağırlığı, yaş ve kuru kök ağırlığı, yaprak sayısı, ortalama dal sayısı, klorofil verimi gibi kıstaslar incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiki olarak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bitki gelişimi, Cladophora sp, Microcystis sp., Karışık alg kültürü, Oğul otu (Melissa officinalis L.)
Özet (Çeviri)
In this study, in order to develop and determine the most suitable growing environments for lemon balm (Melissa officinalis L.), six different dry doses of Cladophora sp. and Microcystis sp. algae fertilizers (Control, 0.2%; 0.4%; 0.6%; 0.8%; 1%) and their mixtures (50% + 50%) were applied to the soil as liquid three times. The experiment was carried out in 7 liter pots in the Biology Department Greenhouse between 13.10.2022 and 12.06.2023 in three replications. During the research, some of the distinguishing features of lemon balm quality; such as shortest and longest branch length, fresh and dry part weight, fresh and dry root weight, leaf number, average branch number, chlorophyll yield were examined. The results obtained were evaluated statistically. KEYWORDS: Plant development, Cladophora sp, Microcystis sp., Mixed algae culture, Lemon Balm (Melissa officinalis L.)