Lavandula stoechas, Melissa officinalis ve Tribulus terrestris bitkilerinin kimyasal içeriklerinin araştırılması
Determination of chemical composition of Lavandula stoechas, Melissa officinalis and Tribulus terrestris plant
- Tez No: 200343
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Karabaş otu, oğul otu ve deve çökerten bitkilerinden elde edilen uçucu yağ bileşenleri incelendi. Ekstraktlar; hidrodestilasyon, demleme ve subkritik su ekstraksiyonu yöntemleri ile elde edildi. Uçucu yağların bileşenleri GC-MS ile belirlendi Bu çalışmada; karabaş otu ve deve çökerten bitkilerinin uçucu yağ bileşenlerinde aterosklerozu önleyici olarak bilinen verbenone, carbamazepine ve vanillin bulunmuştur. Karabaş otunun hidrodestilasyon işlemi ile elde edilen ekstraktında % 0,62 verbenone, subkritik su ekstraksiyonu ile elde edilen ekstraktında % 0,60 carbamazepine ve deve çökerten bitkisinin subkritik su ekstraksiyonu ile elde edilen ekstraktında % 0,41 vanillin bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, essential oil composition of Lavandula stoechas, Melissa officinalis and Tribulus terrestris plants were examined. The extracts were obtained with hydrodistillation, brewing and subcritical water extraction methods. Components ofthe essential oils were analysed by GC-MS. Verbenone, carbamazepine and vanillin known as atherosclerosis preventing substances and were found in Lavandula stoechas and Tribulus terrestris essential oils. The relative amount of verbenone was highest hydrodistillation extract of Lavandula stoechas (0,62 %) carbamazepine was found as (0,60 %) in subcritical water extract of and relative highest amount of vanillin ( 0,41 %) was found subcritical water extract of Tribulus terrestris.