Hastanede yatan 3-6 yaş grubu kronik hastalığı olan çocukların hastanedeki aktiviteleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 1005163
  2. Yazar: CANSEVER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik hastalıklar, uzun süreli tedavi ve rehabilitasyon gerektiren, kalıcı etkiler bırakabilen durumlardır. Bu hastalıklarla yaşayan çocuklar, hastaneye yatış süreçlerinde psikososyal ve gelişimsel açıdan çeşitli zorluklar yaşamaktadır. Bu çalışma, Adana Balcalı Hastanesi'nde yatan 50 çocuk ve anneleriyle gerçekleştirilmiştir. Kesitsel araştırma tasarımı ile yürütülen çalışmada veriler, Ocak-Haziran 2024 tarihleri arasında anket ve çeşitli ölçeklerle toplanmıştır. Çocukların tercih ettikleri aktiviteler değerlendirilmiş, hastane yatışının bu tercihlere etkisi incelenmiştir. Kullanılan ölçme araçları arasında Denver II Gelişimsel Tarama Testi, Psikososyal Durum Değerlendirme Ölçeği ve Fiziksel Aktivite Kısıtlayıcıları Ölçeği yer almıştır. Annelerin %66'sı, babaların ise %42'si ilköğretim ve altı eğitim düzeyine sahiptir. Hastanede çocukların %96'sı dijital materyalleri tercih ederken, evde dijital materyallerin tercih oranı %98, sportif aktivitelerin oranı ise %90'dır. Hastane ortamında fiziksel aktivitelerin yokluğu dikkat çekmektedir. Ölçek sonuçları, çocukların gelişim alanları arasında pozitif ilişkiler olduğunu göstermektedir. Çalışma, hastanede gelişimi destekleyici aktivitelerin planlanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases are conditions that require long-term treatment and rehabilitation and can leave lasting effects. Children living with these diseases experience various psychosocial and developmental challenges during hospitalization. This study was conducted with 50 children and their mothers hospitalized at Adana Balcalı Hospital. The study, designed as a cross-sectional research, collected data between January and June 2024 through surveys and various assessment tools. Children's preferred activities were evaluated in relation to variables such as age, gender, parental education, and social security status, and the impact of hospitalization on these preferences was examined. The assessment tools used included the Denver II Developmental Screening Test, the Psychosocial Status Assessment Scale, and the Physical Activity Barriers Scale. It was found that 66% of the mothers and 42% of the fathers had an educational level of primary school or below. While 96% of children preferred digital materials during hospitalization, at home, the rate of preference for digital materials was 98%, and 90% for sports activities. The absence of physical activities in the hospital environment is noteworthy. The scale results showed positive relationships between children's developmental domains. The study highlights the importance of planning activities that support development during hospital stays.