Nijerya'da çiftçilerin ormanlık alanlarda kakao üretimine yöneliktutumlarının belirlenmesi
Determining farmers' attitudes towards cocoa production in forest areas of Nigeria
  1. Tez No: 1005162
  2. Yazar: QUADRI FIKAYO ABDULYEKEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT GÜNDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği ve ormansızlaşma, özellikle tam güneş kakao üretiminin yaygınlaştığı bölgelerde, Nijerya'da kakao üretiminin sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Avrupa Birliği Ormansızlaşma Düzenlemesi (EUDR), çiftçileri uluslararası pazarlara erişim için sürdürülebilir uygulamalara yönlendirmektedir. Bu çalışma, çiftçilerin tarım ormancılığa yönelik tutumlarını, düzenlemelere ilişkin farkındalıklarını ve tarım ormancılık benimseme faktörlerini incelemektedir. Veriler, Ondo Eyaleti'nde 119 kakao çiftçisiyle yüz yüze yapılan anketlerle toplanmıştır. Anket; sosyodemografik ve işletme özellikleri, tarım ormancılığa ilişkin algılar ve 30 maddelik tutum ölçeğini içermektedir. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) dört tutumsal boyut—ekonomik, sosyal, çevresel ve iklimle ilişkili—belirlemiş, lojistik regresyon ise benimsenme olasılığını açıklamıştır. Kümeleme analizi, çiftçileri kümeleyerek ihtiyaçlarına yönelik hedefli ve etkin politika önerileri sağlar. Bulgular, çiftçilerin tarım ormancılığı olumlu değerlendirdiğini ve çevresel, ekonomik ve iklim faydalarını benimsediğini göstermektedir. Sertifikasyon durumu, işletme büyüklüğü, arazi mülkiyeti ve güçlü ekonomik, sosyal ve çevresel tutumlar, tarım ormancılığın benimsenmesini artırmaktadır. Çalışma, sürdürülebilir kakao üretimine geçişteki fırsatları ve sınırlamaları ortaya koyarak, politika ve uygulamalara dair önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change and deforestation, especially where full-sun cocoa is expanding, threaten the sustainability of cocoa production in Nigeria. The upcoming European Union Deforestation Regulation (EUDR) pressures farmers to adopt sustainable practices to maintain international market access. This study examines farmers' attitudes toward cocoa agroforestry, awareness of regulations, and factors influencing its adoption. Data were collected through face-to-face surveys with 119 cocoa farmers in Ondo State. The survey captured sociodemographic and farm characteristics, perceptions of agroforestry, and a 30-item attitude scale. Exploratory Factor Analysis (EFA) identified four attitudinal dimensions—economic, social, environmental, and clımate-related—while logistic regression assessed adoption likelihood. Cluster analysis is used to segment farmers, enabling targeted and streamlined policy recommendations tailored to their specific needs. Results show that farmers generally view agroforestry positively, valuing its environmental, economic, and climate benefits. Certification status, farm size, land ownership, and stronger attitudinal dimensions significantly increase adoption probability. The study highlights opportunities and constraints in transitioning to sustainable cocoa production and provides insights for policy and practice.