Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin intihara yönelik bilgi ve damgalama düzeylerinin incelenmesi
Investigation of knowledge stigmatization levels regarding suicide nurses working psychiatry clinics
- Tez No: 1005185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin intihara yönelik bilgi düzeyleri ile intihara yönelik damgalama tutumlarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel desende planlanmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi psikiyatri kliniklerinde görev yapan hemşireler oluşturmuş, örneklemi ise evreni bilinen örneklem yöntemi ile belirlenen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 70 hemşireden oluşmuştur. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, İntihara Yönelik Damgalama Ölçeği ve İntihara İlişkin Bilgi Düzeyi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ile uygun istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin intihara ilişkin bilgi düzeylerinin genel olarak orta düzeyde olduğu saptanmıştır. İntihara İlişkin Bilgi Düzeyi Ölçeği alt boyutları incelendiğinde, nedenler/tetikleyiciler alt boyutu puanlarının 30 yaş ve üzeri hemşirelerde, tedavi ve önlem alt boyutu puanlarının ise 26–29 yaş grubundaki hemşirelerde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). İntihara yönelik damgalama ölçeği açısından değerlendirildiğinde, hemşirelik süresi 5 yıldan az olan hemşirelerin izolasyon/depresyon alt boyutu puanlarının daha yüksek olduğu, ayrıca birimde 3–4 yıldır çalışan hemşirelerin damgalama alt boyutu puanlarının daha uzun süredir çalışanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,05). Ayrıca, intihara ilişkin bilgi düzeyi ile damgalayıcı tutumlar arasında ters yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p <0,05). Bu doğrultuda, hemşirelere yönelik yapılandırılmış hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesi, intihar riskinin erken tanılanmasına yönelik bilgi ve becerilerin güçlendirilmesi ve damgalamayı önleyici yaklaşımların klinik uygulamalara entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the levels of suicide-related knowledge and attitudes toward suicide stigma among nurses working in psychiatric clinics. The research was planned using a descriptive and cross-sectional design. The study population consisted of nurses working in the psychiatric clinics of İstanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, and the sample included 70 nurses who were selected using a known population sampling method and agreed to participate in the study. Data were collected using the Personal Information Form, the Suicide Stigma Scale, and the Suicide Knowledge Scale. Descriptive statistics and appropriate statistical analysis methods were used to evaluate the data. According to the findings, nurses' overall level of suicide-related knowledge was found to be moderate. When the subscales of the Suicide Knowledge Scale were examined, higher scores in the causes/triggers subscale were observed among nurses aged 30 years and older, while higher scores in the treatment and prevention subscale were found among nurses aged 26–29 years (p<0.05). In terms of suicide stigma, nurses with less than five years of professional experience had higher scores on the isolation/depression subscale. Additionally, nurses who had been working in the same unit for 3–4 years demonstrated higher stigma subscale scores compared to those with longer unit experience (p<0.05). Furthermore, a statistically significant inverse relationship was identified between suicide-related knowledge levels and stigmatizing attitudes (p<0.05). In line with these findings, it is recommended to develop structured in-service training programs for nurses, strengthen knowledge and skills related to the early identification of suicide risk, and integrate stigma-reducing approaches into clinical practice.