Using organic rankine cycle for geothermal heat extraction from abandoned shale gas wells
Jeotermal ısı çıkarımı ve elektrik üretimi için terk edilmiş kaya gazı kuyularına bağlanan organik rankin döngülerinin analizi
  1. Tez No: 1005239
  2. Yazar: HADEEL AL-SALAMI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MERT MEHMET OYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda düşük sıcaklıklı jeotermal enerji kaynakları kullanımı popülerlik kazanmıştır. Bu kaynaklardan elektrik üretmek için Organik Rankine Çevrimi (ORC) kullanılmaktadır. Tezimizde 26 adet çalışma akışkanı üzerinde bilimsel çalışmalarla çalıştık ve 60 ℃, 80 ℃, 100 ℃, 120 ℃ ve 140℃ türbin giriş sıcaklıklarında çevrim verimleri ve şaft çıkış güçlerine göre R123, R1233zdE, R600 ve R717 akışkanlarını seçtik. Soğutucu akışkan seçiminde küresel Isınma Potansiyeli (GWP) ve Ozon Tüketme Potansiyeli (ODP) değerleri en düşük, yanıltıcı olmayan ve en güvenli soğutucu akışkanlara öncelik verilmektedir. Türbin giriş basıncı ve sıcaklığının, çalışma sıvısı kütlesinin ve yoğuşma sıcaklığının çevrim verimliliği ve şaft çıkış gücü üzerindeki etkileri gösterilmiştir. Ayrıca elektrik enerjisinin kullanımı için seracılık, çimento, seramik, cam fabrikaları gibi alanlar ve küçük köyler önerilmiştir. Jeotermal enerji, yatırımın ilk aşamasında yüksek sondaj maliyetleri yüzünden sıkıntı vermektedir. Tezde, çift borulu ısı değiştirici ile donatılmış terk edilmiş kaya gazı kuyularının jeotermal enerji elde etmek ve böylece sondaj maliyetlerini azaltmak için kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Low-temperature geothermal energy sources have gained popularity in recent years. Organic Rankine Cycle (ORC) is utilized to generate electricity from these sources. In our thesis, we studied 26 working fluids and selected R123, R1233zdE, R600 and R717 based on their cycle efficiency and shaft output power for turbine inlet temperatures of 60 ℃, 80 ℃, 100 ℃, 120 ℃ and 140℃. During refrigerant selection, priority is given to the safest non-flammable refrigerants with the lowest global warming potential (GWP) and ozone depletion potential (ODP) values. The effects of turbine inlet pressure and temperature, working fluid mass, and condensation temperature on the cycle efficiency and shaft output power are shown. Furthermore, for the utilization of electricity, greenhouses, cement, ceramic, and glass plants and small villages were recommended. Geothermal energy suffers from high drilling costs in the initial stage of the investment. In the thesis, abandoned shale gas wells equipped with a double pipe heat exchanger have been proposed to extract geothermal energy, thereby reduce the drilling costs.