Bioinformatic analysis on the interaction of inflammatory pathways in familial mediterranean fever and attention-deficit hyperactivity disorder
Ailesel akdeniz ateşi ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda inflamatuar yolların etkileşimine ilişkin biyoenformatik analiz
  1. Tez No: 1005246
  2. Yazar: YASEMİN ALKASSEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. PINAR ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Genetik, Allerji ve İmmünoloji, Medical Biology, Genetics, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
FMF'li hastalarda DEHB'nin yaygınlığı yüksektir ve bu da inflamatuar mekanizmaların DEHB etiyolojisinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. FMF, pirin proteinindeki bir mutasyondan kaynaklanan proinflamatuar bir bozukluktur, DEHB ise birden fazla faktörden etkilenen bir nörogelişimsel bozukluktur. Bu araştırma, DEHB etiyolojisine katkıda bulunabilecek FMF tarafından aktive edilen faktörleri anlamak ve daha genel olarak, inflamasyonun nörogelişim üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. İnflamasyon ve DEHB'yi birbirine bağlayan genleri ve yolları belirlemek için Coremine metin madenciliği ile birlikte zenginleştirme analizi için Reactome ve ShinyGO'yu kullanan silico analizde yer alan metodoloji. FMF ile ilişkili genler metin madenciliği yoluyla belirlendi ve ilişkili yollar yol zenginleştirme yöntemleri kullanılarak belirlendi. Bulgular, FMF'nin çeşitli inflamasyonla ilişkili genler ve yollarla bağlantılı olduğunu gösterdi. İnflamasyon ve DEHB arasındaki ilişki benzer bir metodoloji kullanılarak incelendi. Hem inflamasyon hem de DEHB ile ilişkili genler, ilişki türlerine göre polimorfizmler, kan serum seviyeleri ve doku ekspresyon profilleri olarak kategorilere ayrıldı. Bu genler gruplar halinde analiz edildi ve yollar ShinyGO veritabanı (KEGG, moleküler fonksiyon ve biyolojik süreçler dahil) kullanılarak tanımlandı. Birçok yolun, özellikle yüksek serum seviyelerine sahip genler grubunda, ilişkili olduğu bulundu, yüksek doku ekspresyonuna sahip genler ise kendi aralarında daha az bağlantı gösterdi. Bu çalışma, FMF ve DEHB arasındaki etkileşimde rol oynayan genleri ve yolları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a high prevalence of ADHD among patients with FMF, suggesting that inflammatory mechanisms may play a role in the etiology of ADHD. FMF is a pro-inflammatory disorder caused by a mutation in the pyrin protein, while ADHD is a neurodevelopmental disorder influenced by multiple factors. This research aimed to understand the factors activated by FMF that may contribute to the etiology of ADHD, and more generally, to investigate the effects of inflammation on neurodevelopment. The methodology involved in silico analysis using Coremine text mining, along with Reactome and ShinyGO for enrichment analysis, to identify genes and pathways connecting inflammation and ADHD. The FMF-related genes were identified through text mining, and the associated pathways were determined using pathway enrichment methods. The findings indicated that FMF is connected to a variety of inflammation-related genes and pathways. The relationship between inflammation and ADHD was examined using a similar methodology. Genes related to both inflammation and ADHD were categorized based on their relation type into polymorphisms, blood serum levels, and tissue expression profiles. These genes were analyzed in groups, and pathways were identified using the ShinyGO database (including KEGG, molecular function, and biological processes). Many pathways were found to be related, particularly within the group of genes with high serum levels, while the genes with high tissue expression showed fewer connections among themselves. This study highlights the genes and pathways that play a role in the interaction between FMF and ADHD.