Bizans mühür geleneği ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi Bizans mühürleri
Byzantine sealing and Byzantine seals from the Erimtan Archaeology and Art Museum
  1. Tez No: 1005247
  2. Yazar: ECECAN KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın konusunu oluşturan Bizans dönemi kurşun mühürleri hakkında incelemeye başlamadan önce, mühürlerin tarihsel sürecinden bahsedilmiştir. Ardından Bizans toplumunda mühürün yeri, malzeme çeşitleri, üretim teknikleri, kullanım alanları, mühür üzerinde görülen yazıtlar ve tasvirler hakkında genel bilgilerden sonra Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesinde bulunan 12 adet Bizans dönemi kurşun mühür tarihsel, tipolojik ve epigrafik anlamda incelenmiş olup; mühürler üzerinde bulunan ünvanlar, meslek grupları, ikonografik çözümlemeler, ulaşılabilen kişi isimleri ve bu kişilerin tarihteki yeri, önemi incelenmiştir. Bu doğrultuda tarihlendirme yapılmış olup, dönemin mühürler üzerindeki moda anlayışı olan karakteristik özellikler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prior to undertaking the analysis of the Byzantine lead seals that form the subject of this study, the historical development of seals is first outlined. This is followed by a general overview of the role of seals within Byzantine society, including discussions of material types, production techniques, functions, and areas of use, as well as the inscriptions and iconographic representations encountered on seals. Subsequently, twelve Byzantine lead seals preserved in the Erimtan Archaeology and Arts Museum are examined from historical, typological, and epigraphic perspectives. In this context, the titles and professional groups recorded on the seals, their iconographic features, the identifiable personal names, and the historical roles and significance of these individuals are analyzed. On the basis of these evaluations, the seals are dated, and the characteristic features reflecting the stylistic tendencies and prevailing modes of the period are identified.