Türkiyede elektrik
Electricity in Turkey
- Tez No: 100526
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT SERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
öz Bu araştırmada uzun yıllardan beri coğrafî açıdan ele alınmamış olan Türkiye'de Elektrik konusu üzerinde durulmuştur. Veri toplarken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi gibi kuruluşların kütüphanelerden ve çeşitli dergilerdeki bilimsel makalelerden yararlanılmıştır. Ülkemizin 1998 yılı elektrik enerjisi üretimi 111 milyar kWh'tir. Buna karşılık elektrik tüketimi ise 114 milyar kWh olarak gerçekleşmiş olup, talep 3.2 milyar kWh elektrik ithal edilerek karşılanmıştır. Yine ürettiğimiz elektriğin 20 milyar kWhT elektrik iletim ve dağıtım şebekelerinde kaybedilmiştir. Ekonomik kalkınma, sanayileşme ve gelişmemize paralel olarak elektrik talebimizin yıllık ortalama % 7 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Buna göre elektrik talebimizin 2010 yılında 294 milyar kWh, 2020 yılında 555 milyar kWh'e ulaşması beklenmektedir. Ülkemizin toplam elektrik enerjisi potansiyeline baktığımızda ise mevcut potansiyelimizin tamamı kullanılsa bile 2010 yılından sonra ülkemiz ihtiyacının yalnız yerli kaynaklardan karşılanması imkansızdır. Diğer taraftan talebin karşılanabilmesi için her yıl ortalama 3,5-4 milyar ABD $ yatırım yapılarak 4200 MW'lik yeni santral yapılması gerekmektedir. Enerji talebimizin mümkün olduğunca yerli kaynaklar kullanılarak karşılanması ve dışa bağımlılığın önlenebilmesi için kaynkların en ekonomik ve maksimum faydayı sağlayacak şekilde değerlendirilmesi ve yeni kaynaklar geliştirilerek bir an önce üretime geçilmesi gereklidir. Yeni santraller yapılırken çevreye olan etkileri de göz önüne alınmalı ayrıca iletim ve dağıtım hatlarında kaybedilen enerjinin de azaltılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. ABSTRACT The subject of this research is the“Electricity in Turkey”which hasn't been considered in a geographical aspects for years. While collecting data for the research it is benefitted from“the ministry of Energy and Natural Resources”the State Watt Supply Administration, The World Energy Adminitration, the Turkish National Committee and various scientific articles. The elektrical energy production of our country in 1998 was 111 billion khw. On the other hand the consumption was 1 14 billion khw and 3,2 billion khw of electricity difference was provided by importing it. Again 20 billion khw electricity that we produced was lost in conduction and distribution networks. Paralel to our economical development nd industrialization it is predicted that our annual electricty need will increase by an average of 7 %. According to this our electricity need in expected to be 294 billion khw by the year 2010 and 555 billion khw by the year 2020. When we examine the total electrical energy potantial of our country, it is seen tht after the year 2010, it's impossible to provide the electricity need of our contry from only the local resources exen all of our electric patential is used. On the other hand to meet that need it is necessary to build a power station with a capacity of 4200 khw by investing an average of 3,5-4 billion USA $ every year. In order to provide our electricity need by using local sources as for as possible and to prevent the dependence on foreign sources, it is necessary to utilize the sources in a way than can provide the mast economical and maximum benefit, and start to production as soon as possible by developing local sources. While building new power stations their effects to the habitat is also have to be ltaken in to consideration and also the lose of energy in conduction and distribution should be decreased.
Özet (Çeviri)