The dynamics of intergenrational transmission of disadvantages in Türki̇ye
Türkiye'de kuşaklararası dezavantajların aktarımının dinamikleri
- Tez No: 1005253
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çocukluk dönemindeki yoksulluğun yetişkinlikteki yoksulluk sonuçları üzerindeki uzun dönemli etkilerine ve bu etkilerin zaman içinde nasıl değiştiğine odaklanarak Türkiye'de kuşaklararası yoksulluk aktarımını incelemektedir. Analiz, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'nın 2019 ve 2023 dalgalarına ait mikro verileri ve Kuşaklararası Dezavantajların Aktarımı modülünü kullanmaktadır. Çalışma, eğitim ve sosyoekonomik koşullardaki iyileşmelerin kuşaklar arası yoksulluk sürekliliğini zayıflatıp zayıflatmadığını araştırmaktadır. Çocukluk yoksulluğu, 14 yaş civarında deneyimlenen gelir temelli ve maddi yoksunluk göstergeleriyle ölçülürken; yetişkin yoksulluğu hem gelir temelli hem de maddi yoksunluk ölçütleriyle tanımlanmaktadır. Analizde bireysel özellikler, ebeveyn eğitimi ve bölgesel faktörler kontrol edilerek probit ve iki değişkenli probit modelleri kullanılmaktadır. Aktarımın zaman içindeki değişimini değerlendirmek amacıyla 2023 yılı ile etkileşim terimleri modele dâhil edilmiştir. Bulgular, çocukluk yoksulluğunun yetişkin yoksulluğunun güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir belirleyicisi olmaya devam ettiğini ve kuşaklararası dezavantajın sürdüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, bu ilişkinin büyüklüğü 2023 yılında 2019'a kıyasla daha düşüktür; bu da zaman içinde aktarımın kademeli olarak zayıfladığını göstermektedir. Bireyin ve ebeveynlerin daha yüksek eğitim düzeyleri, yetişkinlikte yoksulluk riskinin azalmasıyla ilişkilidir; ancak bu etkinin büyüklüğü model özelliklerine göre değişmektedir. Genel olarak sonuçlar, Türkiye'de kuşaklararası yoksulluğun devam ettiğini ancak insan sermayesindeki artış ve yapısal dönüşümle birlikte yoğunluğunun azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the intergenerational transmission of poverty in Türkiye by focusing on the long-term effects of childhood poverty on adult poverty outcomes and how these effects have evolved over time. The analysis uses micro-level data from the 2019 and 2023 waves of the Income and Living Conditions Survey, including the Intergenerational Transmission of Disadvantages module. The study investigates whether improvements in education and socioeconomic conditions have weakened the persistence of poverty across generations. Childhood poverty is measured through income-based and material deprivation indicators experienced around age 14, while adult poverty is captured using both income-based and material deprivation measures. Probit and bivariate probit models are employed, controlling for individual characteristics, parental education, and regional factors. Interaction terms with the year 2023 are included to assess temporal changes in the strength of transmission. The findings indicate that childhood poverty remains a strong and statistically significant predictor of adult poverty, confirming the persistence of intergenerational disadvantage. However, the magnitude of this relationship is lower in 2023 compared to 2019, suggesting a gradual weakening of poverty transmission over time. Higher levels of individual and parental education are associated with a reduced risk of adult poverty, although their effects vary across model specifications. Overall, the results suggest that while intergenerational poverty persists in Türkiye, its intensity has declined, partly reflecting improvements in human capital and broader structural transformation.