Intergenerational transmission of poverty in Turkey
Türkiye'de yoksulluğun kuşaklararası aktarımı
  1. Tez No: 439140
  2. Yazar: GÜLİN ÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yoksulluğun kuşaklararası aktarımını, bu aktarımın dinamiklerini ve olası kanallarını araştırmaktadır. Çalışmada, Gelir ve Yaşam Koşulları verisinin (2011)“dezavantajların kuşaklararası aktarımı”modülü kullanılmıştır. Sonuçlar, çocuk yoksulluğunun, kişilerin hane halkı gelirlerini %5 azalttığını göstermektedir. Ancak, çocuk yoksulluğunun etkisi hane halkı gelirinin farklı bileşenleri için değişim göstermektedir. Bunun yanı sıra sonuçlar, çocuk yoksulluğunun kişilerin ücretli, maaşlı işleri seçme olasılığını arttırdığını göstermektedir, fakat ücretli iş seçildikten sonra; çocuk yoksulluğunun, ücretli işlerde çalışanların gelirlerinde etkisi yoktur. Ancak, anne ve babanın eğitim durumu, ücret miktarını etkilemektedir. Ailenin ekonomik durumu, kendi hesabına çalışan bireylerin gelirlerini etkilemektedir. Bir başka deyişle, yoksul ailelerden gelen ve kendi hesabına çalışan bireyler daha az kazanmaktadır. Son olarak, sonuçlar çocukluğunda yoksul olan bireylerin, yetişkinlikte de yoksul olma ihtimalinin yüksek olduğunu göstermektedir. İki değişkenli probit model ise çocuklukta yaşanan yoksulluk ile yetişkinlikte yaşanan yoksulluk arasındaki ilişkinin birbirinden bağımsız olmadığını göstermektedir. Çocuk yoksulluğuna neden olan doğrudan gözlemlenemeyen etkenler, yetişkinlikte de yoksulluğa sebep olmaktadır. Tüm model ve hesaplamalarda, çocuk yoksulluğunun eğitim üzerinden aktarıldığı görülmektedir. Bu bağlamda, eğitimde fırsat eşitliğini arttırmaya yönelik politikalar yoksulluğun kuşaklararası aktarımının azaltılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the presence and dynamics of intergenerational transmission of poverty in Turkey and attempts to reveal the possible channels through which childhood poverty affects household income later in life using the“intergenerational transmission of disadvantages”module of the Survey on Income and Living Conditions (SILC) (2011). The results show that childhood poverty decreases total household income by 5%. However, the effect of childhood poverty differs for the different components of household income. The results also show that childhood poverty increases the likelihood of choosing wage employment as adults but once this employment status is chosen, the experience of childhood poverty is not associated with lower labor income. However, education of parents is important in determining the level of pay. Among those who choose own-account work, the economic status of the family remains important: those coming from poor households earn less than other. Finally, the results suggest that experiencing poverty during childhood increases the likelihood of being income poor in adulthood as well. The bivariate probit results further show that current poverty status and childhood poverty status of an individual are not independent of each other. Unobservable factors that increase childhood poverty probability also increase the probability of being currently poor. In all specification and models, part of the intergenerational transmission of poverty appears to be happening through education. Hence, policy instruments that aim to bring about equality in opportunity in education are likely to reduce the intergenerational transmission of poverty.