Three essays on dynamics of poverty
Yoksulluk dinamikleri üzerine üç makale
  1. Tez No: 380756
  2. Yazar: AYŞENUR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BAŞLEVENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez Türkiye'de yoksulluk dinamikleri konusunu ele alan üç makaleden oluşmaktadır. Birinci makale 2007-2010 yılları arasında Türkiye'de hane halklarının gelir yoksulluğuna giriş ve çıkışlarını etkileyen önemli faktör ve olaylar nelerdir sorusunu ele almaktadır. Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi'nden (GYKA) elde edilmiş dengeli panel veri setini kullanarak ve hane halklarının yoksulluk durumlarındaki değişiklere neden olan faktörlerin göreli katkılarını inceleyen ikili seçim kestirim modellerini uygulayarak, ampirik bulgular gelir türlerindeki parasal değişikliklerin yoksulluk durumu değişikliklerini açıklama gücünün fazla olmasından başka, hane halkı reisinin istihdam durumunun ve hane halkı kompozisyonundaki değişimin de yakından ilgili olduğunu göstermektedir. İkinci makale yoksulluğun çok boyutlu yönüne yoğunlaşmaktadır. GYKA'dan elde edilmiş panel veri setini kullanarak, çalışma öncelikle Türkiye için çok boyutlu yoksulluk ölçütü önermeyi hedeflemektedir. İkinci olarak ise, yeni ölçütü diğer halihazırda var olan ve sıklıkla kullanılan yoksulluk ölçütleri (Göreli gelir yoksulluğu ve Avrupa Birliği şiddetli maddi yoksunluk) ile rastsal etkiler probit modeli kullanarak karşılaştırmaktır. Bulgular, yeni ölçütün karşılaştırılan diğer ölçütlerle kısmen tutarlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, eğitim süresi, ev sahipliği veya kira/varlık geliri alıyor olmak yoksulluk ölçütüne bağlı olmaksızın yoksul olma ihtimalini azaltırken, tarım istihdamı veya sosyal refah geliri alıyor olmak yoksul ihtimalini arttırmaktadır. Üçüncü makale yoksulluğun kuşaklararası aktarımı üzerine yoğunlaşmaktadır. GYKA'dan elde edilmiş dezavantajların kuşaklararası aktarımı ile ilgili bir modülün yer aldığı kesit veri setini kullanarak, bu makale yoksulluğun ebeveynlerden çocuklara aktarılıp aktarılmadığını ve çocuklukta yoksulluğu deneyimlemenin yetişkinlikteki çıktılara olan etkisini incelemektedir. Bulgular, yoksul ailelerde yetişen çocukların yetişkinlikte yoksul olma ihtimalinin daha fazla olduğunu göstermektedir, ki bu bulgu Türkiye'de gelir seviyelerindeki kuşaklararası mobilitenin düşük olduğunu göstermektedir. Bu çocuklar, erken yaşlarda iş gücü piyasasına girmektedirler, daha az kazanmaktadırlar ve daha kalabalık hanelerde yaşamaktadırlar. Ayrıca, yetişkinlikte kayıt dışı işlerde istihdam edilme ihtimali ve kronik sağlık problemine sahip olma ihtimallerinin de daha fazla olduğu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Essay one addresses the question of what are the main factors and events monetary poverty transitions of households in Turkey in the years 2007-2010. Using a balanced panel data set drawn from Survey of Income and Living Conditions (SILC) and applying binary choice models that assess the relative importance of these factors in contributing to a change in the poverty status of the households, the findings reveal that factors such as the employment status of the household head and changes in household composition are associated with poverty status changes, but changes in the amounts of income types have greater explanatory power. Essay two focuses on the multidimensional aspect of poverty. Using a panel data drawn from SILC, the essay firstly aims to propose a multidimensional poverty measure for Turkey. Second, it aims to compare the new measure with the other existing common measures (relative income poverty and European severe material deprivation measure) by using random effects probit models. The findings indicate that the new measure is partially consistent with the other measures. In addition, they indicate that higher years of schooling, homeownership or being a rental/asset income recipient decreases the probability of being poor (irrespective of the measure), while large household size, attachment to agricultural employment or being a social welfare income recipient increases the probability of being poor. Essay three focuses on the intergenerational linkages of poverty. Using a cross section data obtained from SILC-2011 with a module on intergenerational transmission of disadvantages, it analyzes whether poverty is transmitted from parents to children, and the effects of experiencing poverty during childhood on future outcomes of children. The findings indicate that children grown up in families with poor economic conditions are more likely to become income poor in the adulthood, which shows that there is low intergenerational mobility in income levels in Turkey. Those children start to work at their early ages, earn less and are living in large households. Also, they are more likely to involve in informal jobs and have a chronicle health problem in the adulthood.