Perge aşagı şehir surlarında Roma Dönemi uygulamalarına ilişkin gözlemler
Observations on the Roman changes in the lower city fortifications of Perge
  1. Tez No: 100527
  2. Yazar: MÜJDE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
oz Bu yüksek lisans tezi, Perge Aşağı Şehir surlarının Roma döneminde geçirdiği değişikliklerin ve şehrin gelişimi içindeki evrelerinin saptanmasını amaçlamaktadır. 1998-2000 Perge Kazı ve Onarım çalışmaları kapsamında arazi gözlemlerine dayanan araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bir katalog halinde sunulan sur sistemi benzer ve farklı özellikleriyle hem kendi içinde hem de diğer sur sistemleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Surlar, Aşağı Şehir'de yerleşimin başlangıcından terk edilmesine kadar geçen süre içinde bir bütün olarak ele alınmış ve gözlenen değişikliklere göre evreler belirlenmiştir. Gözlem yoluyla açıklığa kavuşmayan kısımlar saptanarak daha kapsamlı araştırma yöntemleri önerilmiştir. Tarihleme açısından önem taşıyan ve surlarda devşirme olarak kullanılmış yazıtlı bloklar Ek bölümde verilmiştir. ABSTRACT This M.A. thesis aimed to reveal the Roman changes and urban development phases in the Lower City fortifications of Perge. The research based on field observation, was carried out as a part of 1998-2000 excavation and restoration works in Perge. The fortification system demonstrated as a catalogue, is appraised with similarities and differences both inside itself and by comparing to other fortification systems. Fortifications are taken as a whole during the period since beginning of urbanization until abandonment of the Lower City and the phases are defined through observation on changes. The parts which cannot uncovered with observation is revealed and more detailed research methods are offered. In the Appendix, the inscribed blocks which used as spolia in fortifications and important for dating are given. Ill
Özet (Çeviri)