Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde insan hakları sorunu
Human rights issue in Turkish-European Union relations
  1. Tez No: 100528
  2. Yazar: HAYDAR EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
oz Bu çalışmada, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde insan haklan sorunu incelenmektedir. Bu tezin ana fikri şudur: Soğuk Savaş' in son bulması sonucunda, Avrupa Birliği ekonomik birlikten siyasi bir birliğe doğru nitelik değiştirmiştir ve Birliğin içinde ve dışında insan haklarını daha etkin olarak korumaya başlamıştır. İnsan haklarını koruma Avrupa Birliği'ne üyelik için bir ön şart olarak ileri sürüldü ve Avrupa Birliği'nde insan haklarının bu gelişen evrimiyle paralel olarak. 1980 askeri müdahalesinden bu yana insan hakları sorunu Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde de sürekli gündeme geldi. Günümüzde Avrupa Birliği Türkiye'yi insan haklan ihlalleri sebebiyle sık sık eleştirmekte ve Türkiye'nin tam üyeliğini kabul etmemektedir. Bu sebeple, Türkiye'deki insan haklan ihlalleri AB 'ye üyeliğin önünde en temel engellerden biridir. Bu çalışma giriş ve sonuç dışında üç bölümden oluşur. Birinci bölümde AB'de insan haklannın evrimi incelenmektedir. İkinci bölüm Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin tarihi üzerinde odaklanır. Üçüncü bölümde ise. Türkiye'deki insan hakları sorunları incelenmektedir. Ve bu sorunlara çözümler önerilmektedir. ABSTRACT İn this study, human rights issues in Turkish-European Union relations are examined. Main argument of this thesis is that as a result of end of the“Cold War”, European Union transformed from economic cooperation into a political union and advocate of the protection of human rights both wihtin and outside the Union. Allegiance to the the protection of human rights has been affirmed as a precondition for European Union membership İn parallel with this evolution of human rights in European Union, human rights issue has been put on the agenda continiously in Turkish-European Union relations, since 1980 military intervention. Nowadays, European Union often criticizes Turkey because of human rights violations and doesn't accept Turkey's membership to the EU. For this reason, human rights violations in Turkey is one of main obstacles in order to be EU membership. The study contains three chapters, other than the introduction and conclusion. İn chapter I, evolution of human rights in European Union is examined. Second chapter focuses on the history of Turkish-European Union relations. İn third chapter, human rights issues in Turkey are examined. And İt is suggested that solutions to these issues. in
Özet (Çeviri)