Akromegali hastalarında kardiyovasküler hastalık risk göstergeleri
Cardiovascular risk markers in patients with acromegaly
- Tez No: 1005271
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Internal diseases, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akromegali artmış kardiyovasküler morbidite ve mortalite ile ilişkili bir hastalıktır. Çalışmamızda akromegali hastalarında kardiyovasküler hastalık riskini belirlemek amacıyla 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı monitorizasyonu takiplerindeki kan basıncı değişkenliklerini ve serum NT-pro-BNP ve VEGF-A düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli kesitsel bir çalışmadır. 01.10.2024 ve 01.10. 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gülhane Tıp Fakültesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı'nda takip edilen 31 akromegali hastası ve yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) benzer 32 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri, kan basıncı ölçümleri, boy ve kilo bilgileri, mevcut hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar retrospektif olarak kayıt altına alındı. Rutin alınan kan örneklerinden arta kalan serumlarda NT-pro-BNP ve VEGF-A düzeyleri çalışıldı. Kardiyovasküler sistem değerlendirmesinde anamnez bilgileri, elektrokardiyografi ve kan basıncı ölçümleri yapıldı. Kan basıncı yüksek tespit edilen hastalara hipertansiyon tanısının koyulması için rutin yapılan 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı monitorizasyonu yapıldı. Elde edilen verilerin analizi ve tabloların oluşturulması için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 27.0 programı kullanılmıştır. Tüm karşılaştırmalarda p<0,05 değeri anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Akromegali ve kontrol grubu yaş, cinsiyet, VKİ, sistolik ve diyastolik kan basıncı düzeyleri açısından benzerdi. 31 akromegali hastasının %70,9'u kontrol altında hasta idi. Akromegali grubunda glomerüler filtrasyon hızı (GFR) ve C-reaktif protein (CRP) değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (sırayla; p=0.002, p=0.029). Kardiyovasküler hastalık risk skorlarından, Framingham risk skoru ve ACC/AHA risk skoru (ASCVD risk skoru) her iki grupta benzer bulundu. Kardiyak risk değerlendirmesi olarak bakılan serum biyobelirteçlerinden NT-pro-BNP düzeyleri akromegali hastalarında sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olarak düşük bulunurken (p=0,023), serum VEGF-A düzeyleri her iki grupta da benzerdi (p=0,629). Akromegali ve kontrol grubu arasında gündüz, gece ve 24 saatlik kan basıncı değişkenlik parametreleri açısından farklılık saptanmadı. Yapılan korelasyon analizinde, NT-pro-BNP ile VEGF-A arasında pozitif yönde güçlü bir ilişki tespit ettik. Kan basıncı değişkenlik parametreleri ile serum NT-pro-BNP ve VEGF-A arasında ilişki saptamadık. Sonuç: Akromegali grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük serum NT-pro-BNP düzeyi olduğunu gösterdik. Ayrıca, serum VEGF-A düzeyi her iki grupta benzerdi ve NT-pro-BNP ile VEGF-A arasında pozitif yönde güçlü bir korelasyon saptadık. Akromegali grubunda NT-pro-BNP düşüklüğünün, kardiyomiyosit hasarının bir sonucu olabileceğini öngörmekteyiz. NT-pro-BNP, kardiyomiyositlerden salınmaktadır ve kalp yetmezliğinin önemli bir belirteci olarak kabul edilmektedir. Akromegali hastalarında serum NT-pro-BNP düşüklüğü olması, kardiyomiyosit hasarının bir yansıması olabileceğinden, kalp yetmezliği tanı ve takibinde kullanılan NT-pro-BNP'nin akromegali hastaları için uygun olmadığını, düşük değerlerin yanlış yorumlamalara neden olabileceğini düşünmekteyiz. Daha geniş hasta katılımı olan prospektif çalışmalar ile akromegali hastalarında kardiyomiyosit hasarı değerlendirilmeli ve klinik kalp yetmezliği tanı ve takibi için yeni stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acromegaly is a disease associated with increased cardiovascular morbidity and mortality. In this study, we aimed to evaluate blood pressure variability in 24-hour ambulatory blood pressure monitoring, as well as serum NT-pro-BNP and VEGF-A levels, in order to determine cardiovascular disease risk in patients with acromegaly. Materials and Methods: This was a single-center, cross-sectional study. Between 01.10.2024 and 01.10.2025, 31 patients with acromegaly followed at the University of Health Sciences, Gülhane Faculty of Medicine, Department of Endocrinology and Metabolism, and 32 healthy controls matched for age, sex, and body mass index (BMI) were included. Demographic characteristics, blood pressure measurements, height and weight, comorbidities, and medications of participants were retrospectively recorded. Serum NT-pro-BNP and VEGF-A levels were measured from leftover routine blood samples. Cardiovascular assessment included medical history, electrocardiography, and blood pressure measurements. Patients with elevated blood pressure underwent routine 24-hour ambulatory blood pressure monitoring for the diagnosis of hypertension. Statistical analyses and table generation were performed using SPSS version 27,0. A p-value <0,05 was considered statistically significant. Results: The acromegaly and control groups were similar in terms of age, sex, BMI, and systolic and diastolic blood pressure levels. Among 31 patients with acromegaly, 70,9% were under disease control. Glomerular filtration rate (GFR) and C-reactive protein (CRP) levels were significantly higher in the acromegaly group compared to controls (p=0,002 and p=0,029, respectively). Cardiovascular risk scores, including Framingham and ACC/AHA risk scores, were similar in both groups. Among cardiac biomarkers, NT-pro-BNP levels were significantly lower in acromegaly patients compared to healthy controls (p=0,023), while VEGF-A levels were comparable between the two groups (p=0,629). No differences were found in daytime, nighttime, or 24-hour blood pressure variability parameters between groups. Correlation analysis revealed a strong positive relationship between NT-pro-BNP and VEGF-A. No association was observed between blood pressure variability parameters and serum NT-pro-BNP or VEGF-A. Conclusion: We demonstrated significantly lower serum NT-pro-BNP levels in the acromegaly group. In addition, VEGF-A levels were similar between groups, and there was a strong positive correlation between NT-pro-BNP and VEGF-A. We suggest that low NT-pro-BNP levels in acromegaly may reflect cardiomyocyte injury. NT-pro-BNP is secreted from cardiomyocytes and is an important marker of heart failure. The presence of lower serum NT-pro-BNP levels in acromegaly patients may indicate that its use for diagnosis and monitoring of heart failure in this population could be misleading. Larger prospective studies are needed to evaluate cardiomyocyte injury in acromegaly and to develop new strategies for the diagnosis and follow-up of clinical heart failure.