Yetişkin dejeneratif skolyozlu hastalarda unilateral yaklaşımla bilateral dekompresyon ile sınırlı dekompresyon ve füzyon yöntemlerinin postoperatif klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 1005284
  2. Yazar: FERAS ELHATİB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Dejeneratif skolyoz cerrahi tedavi stratejileri konusunda literatürde halen tartışmalar sürmektedir. Bu çalışmanın amacı, lomber dar kanal ile birlikte görülen dejeneratif skolyoz olgularında unilateral yaklaşımla bilateral dekompresyon ve kısa segment füzyon cerrahilerinin klinik ve radyolojik sonuçlarını karşılaştırarak, her iki yöntemin etkinliğini ve uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2021–2025 yılları arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde erişkin dejeneratif skolyoz ile ilişkili LDK nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalar incelendi. Hastalar, UYBD ve kısa segment füzyon cerrahisi yapılan iki gruba ayrıldı. Klinik değerlendirmede VAS ve ODI skorları, radyolojik değerlendirmede ise Cobb açısı, SVA, CBD ve spinopelvik parametreler karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 72 hasta değerlendirildi; 36'sına kısa segment füzyon, 36'sına UYBD uygulandı. Her iki grupta da postoperatif VAS ve ODI skorlarında anlamlı iyileşme gözlendi, ancak füzyon grubunda klinik iyileşmenin yanı sıra Cobb açısı ve koronal balans başta olmak üzere radyolojik düzelme daha belirgindi. Dekompresyon grubunda ameliyat süresi ve komplikasyon oranı daha düşük olduğunu gözlendi. Sonuç: Dejeneratif lomber skolyoz tedavisinde cerrahi yaklaşım, deformitenin ciddiyeti, spinal denge ve hastaya özgü faktörlere göre belirlenmelidir. Kısa segment füzyon, yapısal stabiliteyi sağlamak ve bel ağrısında daha belirgin klinik ve radyolojik iyileşme sunarken; UYBD daha az invaziv ve düşük komplikasyonlu bir seçenek olarak özellikle radiküler semptomlarda etkilidir. Her iki yöntem de uygun endikasyonlarla seçildiğinde güvenli ve etkili bir tedavi alternatifi oluşturur, cerrahi karar ise hastanın klinik durumu ve risk profiline göre bireyselleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Surgical treatment strategies for degenerative scoliosis remain a topic of ongoing debate in the literature. The aim of this study is to compare the clinical and radiological outcomes of unilateral decompression and short-segment fusion surgeries in patients with degenerative scoliosis accompanied by lumbar spinal stenosis, in order to evaluate the efficacy and feasibility of both methods. Materails and Methods: In this retrospective study, patients who underwent surgical treatment for lumbar spinal stenosis associated with adult degenerative scoliosis at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between 2021 and 2025 were examined. The patients were divided into two groups: those who underwent bilateral decompression via a unilateral approach and those who underwent short-segment fusion surgery. Clinical evaluation included VAS and ODI scores, while radiological assessment included Cobb angle, SVA, CBD, and spinopelvic parameters. Results: A total of 72 patients were evaluated, with 36 undergoing short segment fusion and 36 undergoing UABD. Significant improvements in postoperative VAS and ODI scores were observed in both groups; however, clinical improvement as well as radiological correction—particularly in Cobb angle and coronal balance—was more pronounced in the fusion group. The decompression group was observed to have shorter operative times and lower complication rates. Conclusion: In the treatment of degenerative lumbar scoliosis, the choice of surgical approach should be determined based on the severity of the deformity, spinal balance, and patient-specific factors. Short-segment fusion provides structural stability and offers more pronounced clinical and radiological improvement in back pain, whereas bilateral decompression via a unilateral approach is less invasive and associated with lower complication rates, making it particularly effective for radicular symptoms. Both methods can serve as safe and effective treatment alternatives when selected for appropriate indications, and the surgical decision should be individualized according to the patient's clinical condition and risk profile.